Nissan má problém s výrobou nové Ariye

Nissan má vážné problémy s rozjezdem výroby svého crossoveru Ariya. Japonská značka plánovala uvedení Ariya na rok 2021, ale globální nedostatek polovodičů vedl k řadě zpoždění. Dodávky Ariya zákazníkům byly konečně zahájeny před několika měsíci, i když ve velmi malých počtech.

Původně měl Nissan za cíl vyrábět 400 Ariyí denně, což odpovídá 146 000 ročně. Firma se však od té doby potýkala s několika výrobními problémy ve své „Intelligence Factory“ v Tochigi v Japonsku.

Přestože konkrétní problémy nebyly odhaleny, zasvěcení označili situaci za „extrémně vysokou výzvu“. Obecně platí, že Nissan byl sužován problémy s dodavatelským řetězcem, mezitím byly také hlášeny problémy s lakovací linkou v Intelligence Factory.

Nissan nezveřejnil aktualizovanou prognózu výroby Ariya, nicméně analytici letos očekávají číslo výrazně pod 100 000 kusů. K tomu dochází v době, kdy prodeje dalšího globálně dostupného elektromobilu Nissan, modelu Leaf, nadále klesají. V prodeji od roku 2009 se Leaf dočkal pouze jedné velké aktualizace (v roce 2018). Leaf byl v roce 2020 překonán Tesla Model 3 jako nejprodávanější elektromobil všech dob.