Nissan urychluje elektrifikaci: 19 nových vozů do roku 2030

Nissan oznámil další zrychlení své elektrifikační strategie, což povede k vyššímu počtu elektrifikovaných (a plně elektrických) modelů dříve, než se původně očekávalo.

Japonská společnost oznámila plán Nissan Ambition 2030 v listopadu 2021, zpočátku slibovala 23 nových elektrifikovaných modelů (včetně 15 bateriových) do fiskálního roku 2030 a že podíl prodeje elektrifikovaných vozů dosáhne celosvětově přibližně 50 procent.

Nyní Nissan říká, že tato čísla budou ještě vyšší, „aby uspokojila různorodé a rostoucí potřeby zákazníků“.

Do roku 2030 bude k dispozici 27 nových elektrifikovaných modelů, včetně 19 plně elektrických. To znamená o čtyři BEV více oproti předchozímu plánu. Předpokládáme, že osm modelů bez BEV bude hybridy Nissan řady e-Power (bez možnosti dobíjení).

Očekává se také, že mix elektrifikace napříč značkami Nissan a Infiniti se do roku 2030 zvýší na více než 55 procent (globálně), což znamená zhruba o 5 procentních bodů více.

Elektrifikace Nissanu bude také v příštích několika letech postupovat rychleji, protože společnost aktualizovala svůj krátkodobý plán (do fiskálního roku 2026).

Říká se, že v Evropě bude do roku 2026 98 procent prodejů aut elektrifikováno, zatímco dříve to bylo 75 procent. To je docela odvážný krok, i když odhadujeme, že většinu prodejů budou tvořit hybridy (typ e-Power). Pro urychlení prodeje xEV se Nissan pokusí spolupracovat s Renaultem na některých projektech.

„V Evropě bude Nissan pokračovat ve svých rozsáhlých plánech na elektrifikaci a bude také zkoumat užší spolupráci s aliancí.“

V Japonsku budou elektrifikované vozy tvořit 58 procent objemu Nissanu (oproti 55 procentům dříve).

Zajímavé je, že v Číně (kde je elektrifikace velmi rychlá) Nissan skutečně snížil očekávaný podíl na prodeji elektrifikovaných vozů ze 40 procent na 35 procent. Zdá se nám, že situace na trhu je pro Nissan v Číně náročná a společnost také připraví speciální modely pro trh.

„Aby se Nissan vypořádal s rychlými změnami na čínském trhu, plánuje v roce 2024 uvést na trh elektromobil navržený speciálně pro tento trh.”

Celosvětově bude podíl elektrifikovaných Nissanů (a Infinity) ve fiskálním roce 2026 činit přibližně 40 procent.

Neexistují žádné informace o Spojených státech souvisejících s rokem 2026, ale do roku 2030 bude přibližně 40 procent vozů Nissan prodávaných v USA plně elektrických. Nissan říká „pouze EV“, takže předpokládáme, že v USA nebudou nabízeny žádné hybridy e-Power, na rozdíl od Japonska, Evropy a některých dalších trhů.