Nová generace BMW X3 M bude pouze elektrická

BMW již bylo přistiženo při testování nové generace X3, i když nový luxusní crossover střední velikosti se na trh dostane až v polovině dekády. Prototypy, které jsme viděli, skrývaly evoluční design, protože model s kódovým označením „G45“ bude jezdit na stejné platformě CLAR. S verzí M by to mohl být úplně jiný příběh, protože BMWBLOG tvrdí, že vysoce výkonný derivát bude čistě elektrický.

Zpráva s odvoláním na lidi obeznámené s touto záležitostí tvrdí, že BMW plánuje ukončit výrobu řadového šestiválcového X3 M poté, co se současná generace rozběhne. Předpokládá se, že jeho náhrada bude jezdit na architektuře BEV-first Neue Klasse, která bude mít premiéru v roce 2025. Prvními elektrickými vozidly, které budou využívat NE podporu, bude nový i3 (sedan řady 3) a iX3 nové generace.

Není jasné, zda se vrchol řady bude jmenovat „iX3 M“, nebo se mnichovská společnost prostě bude držet „X3 M“. BMWBLOG dále spekuluje o tom, že sportovní elektrická příchuť bude uvedena na rok 2026 nebo 2027, což dává smysl vzhledem k tomu, že standardní SUV bude uvedeno na trh kolem roku 2025. Zatímco X3 bude mít i nadále spalovací motory ve svých menších konfiguracích, svižný sourozenec X4 Předpokládá se, že půjde pouze o EV jako model iX4.

Šťavnatá zpráva přichází jen několik hodin poté, co bylo BMW spatřeno, jak veze čtyřmotorový elektrický prototyp. Upravený i4 M50 v barevném provedení je ochutnávkou věcí, které přijdou ohledně plnotučných M modelů bez ICE. Předchozí prohlášení vysoce postavených úředníků z Bavorska naznačovala, že se pracuje na hardwaru schopném chrlit více než 1300 koňských sil. To by se hodilo pro specializované superauto, ale mezitím očekávejte, že známé modely M přejdou z plynu na elektrický.

Zpráva tvrdí, že iX3 M bude mít větší průbojnost než aktuální X3 M, která u modelu Competition vrcholí výkonem 503 k (375 kW) a 600 Nm. Elektrický nástupce bude potřebovat energetickou výhodu, aby částečně vyrovnal to, co bude pravděpodobně znamenat výrazné zvýšení hmotnosti. Benzinem poháněný X3 M, který se dnes prodává, není zrovna lehké SUV a váží jen něco málo přes 2000 kilogramů.