Opak Audi a BMW: Jaguar i Porsche zůstanou formuli E věrní

Krátce po sobě Audi a BMW nečekaně oznámili, že po konci nadcházející sezony šampionát opustí. Naopak Mahindra potvrdila svoji účast v nové éře formule E startující v roce 2022. Posléze se k Indům přidal nepřímo i Mercedes. Nyní potvrdili setrvání i Porsche a Jaguar.


Stáj se sídlem v Zuffenhausenu debutovala v uplynulé sezoně a okamžitě promlouvala do bojů o pódia. Zatímco jejich rivalové z Ingolstadtu a Mnichova složí po sedmé sezoně své zbraně a ze série se stáhnou, tak Porsche se naopak přidalo k Mahindře a Mercedesu, který budou závodit i v nové éře vozů třetí generace.

“Jsme rádi, že můžeme oznámit, že se budeme nadále účastnit mistrovství světa formule E. Porsche je přesvědčeno o jedinečném konceptu a vynikající platformě pro posílení e-mobility a oslovení dalšího publika,” uvedl šéf Porsche Motorsport Fritz Enzinger.

Zatímco BMW vysvětluje svůj konec tím, že formule E pro ně již není vývojovou platformou pro nové technologie a nyní se budou zaměřovat na sériovou výrobu, tak u Porsche naopak vidí i nadále v účasti v seriálu potenciál.

“Formule E je schopna rozvíjet a podporovat v oblasti elektrických pohonných jednotek vynikající znalosti, které naleznou cestu ze závodní tratě do sériové výroby.”

S prohlášením šéfa Mercedes Motorsport Tota Wolffa, že odchod Audi a BMW je pro formuli E varovným signálem, souhlasí i Enzinger: “Souhlasíme s Mercedesem, že bychom měli brát současnou situaci jako příležitost analyzovat další potenciál tohoto mladého šampionátu tak, aby v blízké době ještě posílil.”

Formuli E zůstane věrný i Jaguar

V pátek v podvečer se do skupiny “věrných” formuli E přidal také Jaguar. Britové oznámili pokračování v seriálu rovněž pomocí sociální sítě.

“Je zarmucující dozvědět se, že Audi a BMW po sedmé sezoně formuli E opustí. O to víc nás těší, že možná v tom nejvyrovnanějším roce proti nim budeme moci závodit,” zkonstatoval šéf britské stáje James Barclay. “Povzbuzuje nás, že i jiní výrobci se hlásí k formuli E v dlouhodobém horizontu a další, kteří by mohli nahradit ty, kteří tuto stále populárnější závodní sérii opouští. Jaguar zůstává nadále věrný svému programu ve formuli E, neboť je důležitou součásti naší strategie přechodu k e-mobilitě a k vizi ‘Zero’ od Land Roveru.”