Opel: V Evropě budeme mít 100% vozů elektrických od roku 2028

Německá automobilka Opel uvedla, že do roku 2028 přestane v Evropě vyrábět vozy se spalovacími motory, což je jeden z nejambicióznějších ekologizačních cílů při zrychlujícím přechodu na elektrická vozidla.

Automobilky po celém světě začaly stanovovat data pro postupné vyřazování benzinových a naftových vozidel tváří v tvář stále přísnějším normám proti znečištění, které byly zavedeny v boji proti změně klimatu.

Ale pouze mezi tradičními značkami oznámil Jaguar ambicióznější časový plán než Opel s tím, že do roku 2025 chce mít 100 % produkci elektrických vozidel.

Audi říká, že do roku 2033 plánuje přestat vyrábět auta na fosilní paliva, zatímco švédské Volvo usiluje o rok 2030. Majitelem Opelu je evropská automobilka Stellantis, která se zrodila z fúze společností Peugeot-Citroen a Fiat Chrysler v letošním roce.

Na tiskové konferenci uvedl generální ředitel Opelu Michael Lohscheller, že firma plánuje také uvedení řady EV na čínský trh, kde se Stellantis zatím nedokázal prosadit. Opel představí elektrickou verzi svého sportovního kupé ze 70. let Manta. Tento krok je součástí snahy společnosti Stellantis, šestého největšího výrobce automobilů na světě v roce 2020, převzít vedení Volkswagenu na trhu elektromobilů.

Generální ředitel Stellantis Carlos Tavares uvádí, že skupina plánuje v příštích pěti letech investovat 30 miliard eur do elektrifikace svých modelů. Oznámil plány na výstavbu nové továrny na baterie EV v závodě Fiat v Termoli v jižní Itálii, který je třetím Stellantisem v Evropě, poté, co byl každý ohlášen pro Francii a Německo.

„Dohodli jsme se s italskou vládou na podpoře transformace naší továrny na motory v Termoli,“ řekl Tavares. Oznámení přicházejí několik dní předtím, než Evropská komise navrhne nová nařízení, jejichž cílem je udržet EU na cestě ke svému cíli stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální. Zdroje v Bruselu očekávají, že komise oznámí ukončení nových registrací žroutů plynu od roku 2035. Společnost Stellantis tento týden také oznámila, že bude udržovat ohrožený závod Vauxhall v severní Anglii s jediným účelem výroby elektrických vozidel.