Pamatujete legendární Peel P50 z Top Gearu? Můžete ho mít jako elektromobil

Pokud jste dost staří na to, abyste znali starou verzi Top Gearu, kde se Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond zapsali do historie automobilové televize, možná si vzpomenete na jednu konkrétní epizodu s nejmenším sériovým vozem na světě, Peelem P50.

V tomto krátkém filmu vzal Jeremy Clarkson malý tříkolový vůz do starého sídla BBC v Londýně a dokonce se mu podařilo najet do výtahu, a to vše při řízení mikroauta vyrobeného na Isle of Man.

Peel P50, postavený na počátku 60. let a prodávaný jako prostor pro „jednu dospělou a jednu nákupní tašku“, měřil 54 137 cm na délku a (99 cm na šířku a bylo něco k vidění, ale podle Wikipedia, jen 47 z nich bylo někdy vyrobeno, přičemž méně než 30 přežilo dnes.

Počátkem roku 2010 však dva podnikatelé oživili společnost a začali nabízet ručně vyrobené repliky originálu, které byly vybaveny buď benzínovými nebo elektrickými zdroji.

Společnost, která se jmenuje Pendine Motors, má ve své aktuální řadě tři modely, počínaje klasickým P50 (který se nyní ve skutečnosti nazývá P.50, protože to není originál), limitovanou edicí kabrioletu a dvoumístným Tridentem, nicméně pouze P.50 je k dispozici ve formě sady.

Ceny začínají na 250 000 korun za základní sadu pro kutily, která je dodávána s 2kilowattovým motorem, baterií, která poskytuje dojezd až 30 kilometrů a vším ostatním, co potřebujete pro funkční, pojízdné, pouliční-legální vozidlo.

K dispozici je také turbo verze elektrického P.50, která je dodávána s o něco výkonnějším motorem o výkonu 5,76 kW.

Benzinová varianta může být vybavena motory o objemu od 49 kubických centimetrů (cc) do 125 ccm, ale společnost zákazníkům doporučuje držet se menších motorů, aby bylo možné mikroauta registrovat a používat jako mopedy nebo lehké motocykly.

Stavba P.50 doma trvá asi 50 hodin a potřebujete pouze základní ruční nářadí, protože jde o jednoduché vozidlo s několika součástkami. Nadšenci, kteří si nechtějí ušpinit ruce, si mohou objednat jednotku vyrobenou v továrně, ale cena se odpovídajícím způsobem zvýší, přičemž doporučená cena je přes 300 000 tisíc korun.