Porsche má v plánu vyrábět vlastní baterie pro motorsport

Vzhledem k tomu, že se skupina Volkswagen zaměřuje na výrobu baterií, přebírá Porsche novou mezeru – bateriové články pro závody. Automobilka v pondělí oznámila, že investuje „vysokou dvoucifernou částku v milionech“ do nového korporátního subjektu s názvem Cellforce Group GmbH, který bude vyrábět vysoce výkonné bateriové články jako součást společného podniku mezi společností Porsche a baterií Customcells.

„Akumulátor je spalovací komora budoucnosti,“ uvedl ve svém prohlášení předseda Porsche Oliver Blume. „Takto utváříme budoucnost sportovního vozu.“

Dotyčné články budou používat novou křemíkovou anodu, která podle Porsche poskytne větší hustotu energie než současné sériově vyráběné články snížením vnitřního odporu. Tato chemie baterií také lépe odolá vysokým teplotám, takže se podle Porsche lépe hodí pro potenciální aplikace v motoristickém sportu.

Nová chemie se neosvědčila při teplotách pod nulou a není jasné, zda bude mít srovnatelnou životnost jako současné lithium-iontové články, ale to nejsou důležité faktory v závodění. Společnost Porsche uvedla, že baterie zůstávají pro její menší sportovní vozy příliš těžké, takže pokud dokáže dosáhnout vhodné spolehlivosti, může tato nová technologie nabídnout některá budoucí řešení tohoto dilematu. Mohlo by to také dát firmě dobrou pozici, pokud by se chemie baterií stala otevřenou oblastí vývoje v motoristickém sportu.

Porsche v současné době závodí ve formuli E, ale série vyžaduje, aby všechny týmy používaly specifickou baterii. Společný podnik, v němž má Porsche 83,75% podíl, má sídlo v německém Tübingenu.