Praha, Škoda a ČVUT se dohodly na tom, že změní mobilitu v hlavním městě

Celý svět se chystá na změnu v dopravě a Praha chce být u toho. Po podpisu deklarace mezi Prahou, zástupci Škoda Auto a ČVUT, se proto na jejím území budou prohánět třeba autonomní dopravní prostředky. Inovativních řešení pro budoucnost městského života se ale chystá daleko více.


Hlavní město Praha s automobilkou Škoda Auto a Českým vysokým učením technickým uzavřela memorandum o spolupráci v oblasti rozvoje služeb městské mobility. V překladu se výše zmínění zástupci zavazují ke skutečnosti, že se území Prahy stane jakousi vývojovou laboratoří inovativních řešení v automobilovém průmyslu.

„Spolupráce mezi městem, soukromým sektorem a vědeckou obcí je nezbytná pro úspěšné zavádění inovativních řešení a umožňuje nám lépe reagovat na přelomové trendy například oblasti elektromobility. Hlavní město Praha chce podpořit rozvoj ekonomiky založené na vývoji, inovacích a nových technologiích a spolupráce se Škodou Auto a Fakultou dopravní ČVUT je z tohoto hlediska zcela zásadní,“ uvedla primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

Čtěte také: ŠKODOVKA OTEVŘELA CENTRUM INNOCUBE. PROSTOR PRO NÁPADY A INOVACE VÍTÁ ZEJMÉNA STUDENTY

Mezi budoucími projekty zúčastněných stran jsou například modely carsharingu s elektromobily Škoda a počítá se i s vytvořením flotily sdílených elektrických skútrů. V dalších aspektech městského života se jako problematické jeví situace s parkováním. I na toto chtějí zmiňované subjekty najít řešení skrze projekt Smart Parking.

„Velice vítáme spolupráci se společností ŠKODA AUTO na globálních projektech v oblasti automobilového průmyslu v Praze. Za městskou společnost Operátor ICT a hlavní město Praha jsme připraveni poskytnout maximální součinnost při naší vzájemné spolupráci,“ dodává Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, a.s., která má na starosti rozvoj chytrých řešení a technologií v hlavním městě.

Některé z projektů jsou již aktuální a spolu se zavedením budoucích služeb je v plánu propojit je s kartou pro pražskou hromadnou dopravu Lítačka. V budoucnu tak bude karta nabízet uživatelům také účet pro sdílení automobilů (Carsharing Account).

Spolu s tím byla nedávno uvedena aplikace Moje Praha, ve které jsou integrovány údaje o poloze vozů carsharignu HoppyGo. Jde o službu většinově spadající pod mladoboleslavskou automobilku. Aplikace obsahuje tzv. atlas carsharingu, který se neustále rozšiřuje: Aplikace ukazuje polohu všech aut, která sdílejí různí provozovatelé.

„Společně s městem Praha a Českým vysokým učením technickým pracujeme s konceptySmart City na konkrétních službách mobility, které našim zákazníkům přinesou opravdovou přidanou hodnotu,“ dodává člen představenstva Škoda Auto pro oblast Řízení lidských zdrojů, Bohdan Wojnar. 

Cenově nejdostupnější elektromobil bude začínat na částce 652 tisíc

Zdroj: Tisková zpráva