Prezident FIA: Elektrická formule 1 není možná

Globálnímu automobilovému průmyslu se může podařit, aby se stal “zeleným” a zrychlil tempo elektrifikace s cílem dosáhnout čistě elektrické budoucnosti, ale vrcholná motoristická kategorie formule 1 ještě není na elektrifikaci připravena.

Jean Todt, prezident Mezinárodní automobilové federace (FIA), která formuli 1 pořádá, v rozhovoru pro BBC jasně řekl, že elektrická formule 1 prostě není možná.

„Ve formuli 1 je závodní vzdálenost asi 305 km. Bez dobíjení, s výkonem vozů to elektřina neumožní,” dodal.

Todt však nevyloučil možnost, že se formule 1 jednou stane elektrickou. „Možná za 20 let, 30 let, nevím. Ale v tuto chvíli by to bylo prostě nemožné,” řekl 75letý Francouz.

Motorsport vždy hrál klíčovou roli ve vývoji nových technologií, které si našly cestu do sériově vyráběných vozidel. Arénu motoristického sportu lze nazvat laboratoří pro automobilové technologie, které jsou přínosem pro hráče v oboru i pro spotřebitele.

S formulí E, což je závodní šampionát čistě elektrických vozů, se technologie elektrického pohonu rychle a neustále zdokonaluje. Tyto vylepšené technologie elektrického pohonu stále častěji nacházejí uplatnění ve sériově vyráběných vozidlech.

Podle Jeana Todta by se role formule E při zdokonalování technologií elektrického pohonu neměla podceňovat. Jak řekl, výzkum provedený se závodními vozy formule E je v konečném důsledku přínosem pro účastníky silničního provozu.

„Nyní slyšíte o elektromobilech s dojezdem 400–500 kilometrů, což před 10 lety nebylo,“ říká Todt.