Prodeje elektromobilů překonaly prodeje aut s dieselovými motory

Prodej aut ve Finsku prošel v červnu bezprecedentní změnou. Finsko zveřejnilo údaje, které ukazují, že plně elektrické vozy převyšovaly vůbec poprvé dieselové vozy v prvních registracích, i když jen těsně, s 1 055 registracemi ve srovnání s 1 029 registracemi.

Registrace elektromobilů vzrostly oproti předchozímu roku o více než 780, zatímco u vozidel s naftovým motorem pokleslo číslo o 310.

Počet registrací benzínových automobilů činil 5 810 a benzínových plug-in hybridů téměř 1 910. V červnu bylo ve Finsku zaregistrováno celkem 9 941 osobních vozidel. Celkem to představuje nárůst o 23,9% od června 2020, ale pokles o 5,7% oproti červnu 2019.

Očekává se, že benzínové vozy budou v následujících letech i nadále dominovat na trhu. Průzkum provedený koncem června zjistil, že čtyři pětiny domácností si mohou jako svůj další vůz zvolit benzínový nebo benzínový plug-in hybrid. Plug-in hybrid byl druhou nejoblíbenější volbou, přičemž více než polovina respondentů uvedla, že by jeden mohla zvážit i pro své další vozidlo.