Rijád bude hostit premiérový noční závod formule E

Dlouho se spekulovalo, že by se i šampionát elektrických monopostů mohl dočkat svého nočního závodu. A opravdu se tak stane, a to už příští rok.

Královna motorsportu závodí pod umělým osvětlením hned na několika tratích – v Bahrajnu, Singapuru, Abú Dhabí a v příští sezoně se pojede premiérová Grad Prix Saúdské Arábie.

Formule E samozřejmě nechce zůstat pozadu a v únoru 2021 upořádá v Rijádu první noční eprix. Okruh bude osvětlen LED lampami, přičemž elektřina bude čerpána z obnovitelných zdrojů.

“Jsme hrdí na to, že můžeme společně se Saúdskou Arábií uspořádat první noční závod v historii formule E,” uvedl spoluzakladatel mistrovství Alberto Longo. Červená světla zhasnou ve 20 hodin místního času, tedy dvě hodiny po západu slunce. “Jsem si jistý, že bude závod úžasný a že nás to přivede ke stylu akce, který jsme doposud neviděli.

“Vždycky bylo naší sportovní myšlenkou, jak probudíme k životu naši vizi obnovitelným způsobem. Předtím než náš sportu obnovíme, musíme převzít zodpovědnost při zachování udržitelných standardů.”

Byla oficiálně potvrzena velká cena v saúdskoarabském srdci asijského byznysu

Trať by měla být osvícena úspornými LED lampami, přičemž energie by měla být čerpána z udržitelných zdrojů, především z rostlinného oleje, čímž sníží vyprodukované emise.

“V roce 2018 jsme psali historii, když jsme mohli v Ad Diriyahu uspořádat první plně elektrický závod v ulicích tohoto regionu,” připomíná saúdskoarabský ministr sportu Abdulaziz bin Turki al-Faisal, jehož slova cituje portál e-formel.de. “V roce 2019 byla Saúdská Arábie místem, kde se pořádaly dva po sobě jdoucí závody. A nyní budeme znovu psát historii. Je vhodné, aby takové historické místo představovalo nenovější standardy udržitelné energie. Těšíme se na závod a neuvěřitelné scény, které se rozhodně ve světle reflektorů odehrají.”