Roborace se představí v rámci jiných sérií. Zavítají autonomní formule i do F1?

Unikátní série autonomně se pohybujících formulí se chystá na svou první sezonu. Ta začne už na jaře a představit by se mohla i v rámci programu formule 1.

Roborace, neboli doprovodná demo série aut bez řidičů, vstupuje do další fáze. Po několikaletém vývoji se konečně chystá spuštění premiérové sezony nazvané „Alpha,“ jenž se začne už na jaře.

Cílem přitom není doprovázet pouze formuli E, ke které má charakterově nejblíže, nýbrž i jiné podniky v čele s F1. Společně se proto setkají pouze na vybraných událostech, zbylé budou tvořeny samostatně dle zájmu ostatních sérií.

„Neexistují žádné limity,“ podotkl šéf Roborace Lucas di Grassi v narážce na otevřenost série prezentovat autonomní technologii v rámci programu jiných šampionátů. „Když bude F1 chtít předvést umělou inteligenci, můžeme to zařídit.“

Podobná témata:

„Nejsme limitováni pouze FE. Samozřejmě formule E má naše preference, protože chceme, aby budoucnost byla elektrická. Budeme však například jednat se sériemi v USA nebo Japonsku.“

Roborace v úvodních dvou sezonách „Alpha“ a „Beta“ bude využívat vůz zvaný DevBot 2.0. Jde o prototyp tvarově vycházející ze speciálů LMP, do něhož může usednout i člověk. Pomocí něho budou vývojáři moci hodnotit svou práci a dostávat zpětnou vazbu od osoby za volantem.

První ostrá sezona s vozy Robocar by pak měla následovat v roce 2021. Finální podoba aut se ovšem bude lišit – přibude kokpit, čímž zůstane zachována možnost kontroly řidičem. Podle di Grassiho půjde o kombinaci současných vozů.

„Půjde spíš o show. V prvních několika sezonách se bude méně závodit. Je to technologická přehlídka pro technologické společnosti, aby viděly, co vyvíjejí. Nebudeme se porovnávat s jinými existujícími soutěžemi. Chceme vytvořit vlastní oblast motorsportu,“ nechal se slyšet di Grassi.

V autonomním režimu 5 tisíc kilometrů na jeden zátah. Dá se tomu věřit?