Robotaxi od GM vstoupí letos pořádně na trh

General Motors se svými autonomními taxislužbami ve Spojených státech rychle postupuje. V létě dostala automobilka zelenou k zahájení skutečného provozu v ulicích San Francisca a zdá se, že je to jen začátek. Cruise, divize robotaxi společnosti GM, má v příštím roce ambiciózní plány na spuštění svých služeb v rostoucím seznamu dalších měst a trhů.

Reuters nedávno hovořilo s provozním ředitelem společnosti Cruise Gilem Westem, který publikaci řekl, že expanze začne s Austinem a Phoenixem, které budou velmi brzy přidány do San Francisca.

„Pravděpodobně uvidíte, že počet trhů ve velkém rozšíříme,” dodal West, aniž by uvedl více podrobností o tom, která města budou následovat po Austinu a Phoenixu. Konečným plánem společnosti je však urychlit aplikace své technologie s vlastním řízením ve více a více městech pomocí „opakovatelného průvodce“ vyvinutého v prvních třech městech, kde budou služby dostupné.

Ještě zajímavější je Cruise, který také testuje autonomní doručovací vozidla a Walmart je investorem tohoto projektu. Maloobchodní řetězec v současné době využívá pilotní flotilu prototypů Cruise Origin v osmi obchodech ve Phoenixu a West přiznal agentuře Reuters, že doručovací služby mají „potenciál stát se velkou součástí podnikání“.

V současné době Cruise provozuje kolem San Francisca kolem 30 plně elektrických taxíků Chevrolet Bolt, přičemž se očekává, že brzy přibudou další. Zpočátku byly jízdy zdarma jako propagační činnost podniku a dostupné pouze uživatelům s účtem Cruise. Prozatím je Cruise pouze na pozvání, dokud nebudou do flotily přidány další vozy.

Existují však určitá omezení. Nejprve se musíte zapsat do pořadníku a jakmile se místo otevře, dostanete pozvánku. Službu samořízení pak můžete začít využívat až se dvěma hosty současně, pokud jim je alespoň 18 let. Děti a domácí mazlíčci nejsou povoleni, alespoň prozatím.