Rolls Royce najal inženýry formule E. Sestrojit mají nejrychlejší elektroplán

Rolls Royce, Project ACCEL, Electro flight
Pověst špičkové firmy ve výrobě leteckých motorů si britský Rolls Royce buduje už od první světové války. Nedávno společnost dostala několik státních zakázek. Mezi nimi je i projekt na zhotovení nejvýkonnějšího elektrického letadla, kvůli kterému byli najati inženýři z formule E.  

Spojení Rolls Royce a formule E by zřejmě očekával málokdo. Nedávno však Rolls Royce dostal na starosti balík vládou financovaných projektů pod zkráceným označením ACCEL. To vzniklo ze slovního spojení „Accelerating the Electrification of Flight.“

Nejnovějším projektem je nyní „Spirit of Innovation“ jehož posláním je sestrojit sportovní elektrické letadlo, které dokáže letět rychlostí přesahující 480 km/h. Disponovat by přitom mělo i schopností si rychlost udržet po dobu 40 minut. To je dost na to, aby překonalo vzdálenost mezi Londýnem a Paříží.

Elektrické letadlo z dílny Rolls Royce | Zdroj: Rolls Royce
Elektrické letadlo z dílny Rolls Royce | Zdroj: Rolls Royce

„Každou sekundu sbíráme data asi z dvaceti tisíc míst. Měříme napětí v bateriích, teploty a celkový stav pohonného mechanismu, který je odpovědný za pohánění propelerů a generování tahu. Už jsme získali řadu poznatků z různých návrhů a problémů s jejich integrací,“ říká Matheu Parr, manažer projektu ACCEL.

Pro maximální účinnost přední části letadla musí být bateriový celek malý a nanejvýš kompaktní. Tvořit jej přitom bude 6 000 lithiových článků. Teplotu akumulátoru bude regulovat vysoce pokročilý chladící systém, jehož úlohou je udržet stálost baterií.

Na odbornou práci byli najati špičkoví inženýři z celého Spojeného království, primárně však z divize leteckého inženýrství Rolls Royce. Není ale tajemství, že na se projektu podílí i lidé z komunity nejvyššího motorsportu a především pak z formule E. Uskutečnění prvního letu připadá na rok 2020.

Rolls Royce, Project ACCEL, Electro flight, elektrické letadlo

Zdroj: Rolls Royce

ČTĚTE TAKÉ:

Napsat komentář