Rosberg slaví první vítězství letošní sezony v Extreme E

Rosberg X Racing (RXR) jsou vítězi Desert X Prix v zahajovacím závodu Extreme E sezony 2 v Neomu v Saudské Arábii.

Mikaela Åhlin-Kottulinsky a Johan Kristoffersson vyhráli v rozděleném finále, protože na konci prvního kola byla vyvěšena červená vlajka po velké nehodě Tannera Fousta z McLarenu XE, který ve snaze o třetí místo poslal do kotrmelců za Åhlin-Kottulinsky z RXR a v úvodním kole.

Závod pokračoval rozstřelem na jedno kolo, přičemž čtyři týmy byly uvolněny v intervalech, které odpovídaly tomu, jak přijely do Switch Zone.

Cristina Gutiérrez z X44 se pokusila porazit Laiu Sanz z týmu ACCIONA | Sainz XE, zatímco Kristoffersson ze třetího místa stahoval ztrátu.

Pilot RXR brzy předjel Gutiérrez a zamířil na Sanz. Když Desert X Prix vstoupila do závěrečných fází, Kristoffersson zvolil agresivní stopu do předposlední zatáčky, aby předjel Sanz a zajistil si dramatické vítězství. Na druhém místě se umístil tým Carlose Sainze a třetí skončila stáj Lewise Hamiltona.

Chip Ganassi Racing skončil čtvrtý, když si zajistil místo ve finále vítězstvím ve 2. semifinále, a McLaren XE skončil pátý navzdory Foustově havárii, která se skvěle vrátila z kvalifikace a vyhrála Crazy Race.

„Je to opravdu dobrý pocit, ale každý týden se cítím dobře. Pokaždé, když jedeme na závod, máme cíl vyhrát, ale konkurence je letos tak vysoká, zvláště když přichází McLaren, který zvedá laťku ještě výš. Naučili jsme se loni docela hodně, ale teď jsou věci ještě těsnější, budeme muset pracovat ještě tvrději. Jsem velmi rád, že začnu sezónu s maximálním počtem bodů,” hodnotí první závod Kristoffersson.

„Bylo to trochu složité, trať byla rozrytá a já ani Mikaela nemáme v poušti mnoho zkušeností, ale tvrdě jsme pracovali a tým odvedl fantastickou práci s analýzou trati a analýzou ostatních jezdců. Pracovali jsme na adaptaci a byl to dobrý víkend.”

Bývalá závodnice týmu JBXE přestoupila k mistrovskému týmu. Vyměnila si tak pozici s Molly Taylor, která startovala právě ve žluté stáji Jensona Buttona. Kottulinsky tak slaví hned první vítězství při prvním víkendu s novým týmem.

„Vím, že Johan je úžasný závodník a taktika tohoto víkendu byla taková, že pokud jsem nebyla první z první zatáčky, bylo to jen proto, abych se ujistila, že se mezera nezvětší. Věděla jsem, že těch deset sekund, které měl aby se ve finále dostal dopředu, dokázal to stáhnout, a bylo vzrušující to sledovat. Na waypointu 22 jsem zadržovala dech, ale celkově jsem si byla plně celkem jistá,” hodnotí víkend Kottulinsky.

„Je to moje první vítězství, takže je to samozřejmě opravdu skvělý pocit a ještě lepší je to, když jsem právě vstoupila do týmu. Stalo se tam docela dost incidentů a dokázali jsme se tomu vyhnout a udržet auto v jednom kuse, takže byl to dobrý víkend.”