Šéf designu značky VW Kabaň vyměněn kvůli odlišným názorům ohledně EV

Značka Volkswagen bude mít od 1. února 2023 nového šéfa designu v osobě Andrease Mindta.

Mindt, který dříve vedl stylové oddělení Bentley, nahradí Jozefa Kabaňa, který se v roce 2020 ujal designu značky Volkswagen. Kabaň byl jmenován kreativním uměleckým ředitelem Volkswagenu a bude přímo podřízen členu představenstva značky Volkswagen. zodpovědný za technický vývoj.

V rámci své nové role ve Volkswagen Group Future Center Europe v Postupimi bude Jozef Kabaň vyvíjet pro značku Volkswagen perspektivní řešení mobility, uvedla automobilka v tiskové zprávě oznamující změnu.

Zatímco Volkswagen neodhalil důvody vedoucí k degradaci Kabaňa, zpráva německého Automobilwoche potenciálně vrhá více světla na to, co se dělo v zákulisí.

Publikace s odvoláním na nejmenované zdroje společnosti tvrdí, že nový generální ředitel značky Volkswagen Thomas Schaefer měl určité rozdíly v designu s Jozefem Kabaňem. Přesněji řečeno, Schaefer chtěl, aby Kaban přepracoval retro-futuristické ID. Life concept, který debutoval jako ukázka budoucího elektrického subkompaktního crossoveru značky Volkswagen ID.2 na výstavě IAA Mobility v roce 2021.

Schaefer zjevně nebyl spokojený s Kabanovým přepracovaným ID.2. Kromě toho generální ředitel VW údajně požádal Kabaňa, aby změnil vlajkovou loď elektrického sedanu Trinity, který má být uveden na trh v roce 2026, na crossover, populárnější styl karoserie mezi kupujícími EV.

Není jasné, zda byl Kaban proti, ale skutečnost, že byl nakonec vystřídán v čele designového oddělení značky Volkswagen, naznačuje, že s tím pravděpodobně nebyl úplně naladěn.

Ke cti mu slouží, že se Jozefu Kabaňovi podařilo získat souhlas s ID. Buzzův retro-futuristický design, ačkoli Schaefer nebyl v době ID šéfem značky Volkswagen. Buzz dostal zelenou pro výrobu. Elektrický minivan se v Evropě ukazuje jako docela populární, automobilka v roce 2022 hlásí 6000 prodejů a produkci 10 800 kusů.

Po krátkém působení v BMW Group od roku 2017 do roku 2019 Kabaň pracuje pro Volkswagen Group od roku 1999, s různými rolemi u značek Audi, Bugatti, Škoda a Volkswagen. V červenci 2020 se vrátil do Volkswagenu jako hlavní designér hlavní značky.

Jeho nástupce Andreas Mindt je veteránem koncernu Volkswagen, do společnosti nastoupil v roce 1996. Od roku 2014 zastával několik pozic ve značce Volkswagen, poté vedl design exteriéru Audi až do roku 2021, kdy byl jmenován ředitelem designu Bentley.

V Bentley Mindta nahradí Tobias Suehlmann, který k luxusní značce nastoupil v roce 2021 jako šéf designu exteriéru.