Šéf Red Bull Air Race předpovídá e-formulím velkou budoucnost

Dlouhá léta působil jako velmi schopný manažer formule 1. Na manažerské schopnosti asi nejnáročnější disciplina světa byla pro něj denním chlebem a láskou zároveň. Pracoval pro McLaren i Red Bull a svými unikátními informacemi přímo ze srdce šampionátu pak doprovázel po sedm let televizní přenosy velkých cen.

Dnes je Pavel Turek Berniem Ecclestonem seriálu ‚F1 ve vzduchu‘, neboli Red Bull Air Race, ve které zastává funkci komerčního ředitele. Šampionát Red Bull Air Race zahájil minulý víkend v Abú Dhabi a vyznačuje se perličkou v podobě dvou českých účastí: Martina Šonky a nově Petra Kopfsteina. Přenosy jsou vysílány Českou televizí na jejím sportovním programu.

V rozsáhlém rozhovoru pro MF Dnes Pavel Turek ve velmi zajímavé souvislosti zmínil také šampionát elektrických formulí. To když vyjmenovával problémy F1, pro kterou je těžké zavádět změny tak, aby si získávala mladé fanoušky.

“Formule 1 je tradiční sport s etablovanými fanoušky a bylo by pro ni hodně riskantní radikálně zkrátit závod. Navíc poměrně velká část fanoušků je konzervativních a těžce reaguje na změny. I tak jich bylo v poslední době hodně. Ale problémů je ve formuli 1 víc,” říká Pavel Turek ve zmíněném rozhovoru. “My dinosauři si stěžujeme na špatný zvuk formule 1, že už nás nedokáže dostat do té správné nálady. Jenže dnes už není sexy, když má auto vysokou spotřebu a burácí na rovince. Mladého třináctiletého člověka dnes na autosalonech uchvátí stánek Tesly, fascinuje ho technologie. Bude trvat jen okamžik, než se tihle mladí stanou ekonomicky nezávislí, a pak se začne lámat chleba. Do budoucna tak mají šanci na přežití sporty jako formule E (s elektromotory) či Air Race. Diváci budou hledat nové formy sledování a budou spíš kvitovat, když sport přijde za nimi, ne naopak. Formule 1 si chrání televizní práva, že je téměř nemožné sledovat ji kdekoliv mobilně. A to je překážka.”

V jiné části rozhovoru se Pavel Turek obdivně vyjádřil nad disciplinou virtuálního soutěžení, takzvaného e-sportu.

“Lidi, kteří jsou sportem fascinováni, ho chtějí sledovat i skrz mobily. Uvedli jsme hru Air Race a za dva roky máme 10 milionů stažení. To je neuvěřitelné. A tímto směrem je třeba se vydat, protože za pět deset let ten e-sport předežene skutečný sport. Konzumenti e-sportu budou dominovat. Proč? Protože budou mít celkově o sportu větší povědomí, budou mít víc peněz i větší fanouškovskou obec. Když to popisujete někomu, komu je nad padesát, nechápe. E-sport se rozvíjí mílovými kroky a existují dnes turnaje, které mají odměny za vítězství jako šampionát v rugby. E-sportovci mají manažery a dokážou během okamžiku oslovit mnohem víc lidí než skuteční sportovci. Často jsou i lépe placení, takže je jen otázka času, kdy ten e-sport začne válcovat ten skutečný. Podívejte, my dnes máme simulátory, které dokážou vyprodukovat stejné vjemy jako reálný let. A mladá generace mezi deseti patnácti, která sedí doma na gauči a je líná někam chodit, tak může v tom přerodu hrát zásadní roli.”