Seznamte se: Extreme H

Extreme H, první světový šampionát motoristických závodů na vodíkový pohon, který začne v roce 2025.

Fédération Internationale de l’Automobile (FIA), FIA Mistrovství světa Formule 1 a Extreme H, odhalují první světový šampionát terénních vodíkových motoristických závodů, který bude zahájen v roce 2025.

Skupina složená ze zástupců všech tří organizací včetně Marka Graina, technického ředitele Extreme E – který vede přechod série na Extreme H – Pat Symonds, hlavní technický ředitel F1, a Nikolas Tombazis, ředitel FIA Single Seater, se spojí. Jejich společné odborné znalosti ve strategické alianci pro hodnocení vývoje a potenciálních aplikací vodíku v motoristickém sportu a širší mobilitě.

Cílem pracovní skupiny pro vodík mezi Formulí 1, FIA a Extreme H je sledovat vývoj a vývoj vodíkové technologie – jak pro palivové články, tak pro bateriové systémy, které budou použity v závodním podvozku první generace Extreme H. jako vodíková technologie v rámci infrastruktury závodu, dopravy, nabíjení, skladování a správy a její bezpečnostní důsledky.

Šampionát Extreme E, který debutoval v roce 2021, se již etabloval jako lídr v oblasti udržitelných technologií s jedinečným závodním formátem, který kombinuje off-roadové závodění v elektrických SUV, povinnou genderově rovnocennou sestavu jezdců v každém týmu a poslání. upozornit na problémy změny klimatu a dopad na životní prostředí. V březnu 2022 oznámila plány na přechod na vůbec první závodní sérii na vodíkový pohon – Extreme H – od sezóny 2025.

Vývoj Extreme H je v plném proudu a plánuje se uvedení prototypu podvozku na vodíkový pohon se svým partnerem Spark s prvním shakedownem v plné rychlosti na konci tohoto roku, před komplexním testovacím programem na začátku roku 2024.

Spolu s FIA se Extreme E dohodlo na cestě pro vodíkovou sérii Extreme H, která se od své inaugurační sezóny v roce 2025 stane šampionátem FIA se záměrem stát se mistrovstvím světa FIA od roku 2026. Tento plánovaný rámec povede k FIA Status Mistrovství světa, čekající na příslušná schválení Světovou radou motoristického sportu FIA, demonstruje vývoj série od jejího založení v roce 2021 a silné prohlášení o jejím růstu směrem k budoucnosti s vodíkovým pohonem.

Jako technický regulátor a sportovní orgán šampionátu Extreme E bude FIA zodpovědná za všechna technická, sportovní a bezpečnostní pravidla soutěže.

V alianci mezi F1 a Extreme E už existuje spousta crossoverů a také prostoru pro spolupráci: tři týmy Extreme E vlastní mistři světa F1 Sir Lewis Hamilton, Nico Rosberg a Jenson Button a McLaren Racing má týmy oba v Extreme. E a Formule E. Obě organizace jsou sladěny ve svém závazku k vývoji udržitelných technologií, povědomí o změně klimatu a dopadu, stejně jako ke zvýšené rozmanitosti v motoristickém sportu.

Mark Grain, technický ředitel Extreme E, řekl: „Je to privilegium spolupracovat s Formulí 1 a FIA, protože pokračujeme ve vývoji naší první závodní nabídky na světě. Náš přechod na Extreme H z nás dělá průkopníky a vůbec první testovací zařízení vodíkové technologie v motoristickém sportu – nejen v našich závodních vozech, ale také v dopravě, infrastruktuře, procesech doplňování paliva a bezpečnostních předpisech. Je to převratná iniciativa a těšíme se na spolupráci s Formulí 1 a Patem [Symondsem] jak po technické, tak provozní stránce, protože pokračujeme v prosazování nových technologií a boříme hranice ve prospěch motoristického sportu s vodíkem v popředí.