Shakedown před premiérovou noční show v saúdskoarabském Rijádu

Městský okruh v Saúdské Arábii bude již potřetí hostit úvodní závod sezony, avšak tentokrát “vydělal” na tvrdých opatřeních jednotlivých zemí proti šíření koronaviru. Aby těch prvenství nebylo málo, tak na Blízkém východě se bude vůbec poprvé závodit za tmy.

Sedmá sezona měla původně odstartovat již v polovině ledna double headerem v Santiagu, jenže přetrvávající pandemie nemoci COVID-19 neustává, ba naopak státy zavádějí čím dál přísnější restrikce, což ovlivnilo také podobu kalendáře.

Nakonec se zdá, že klapne alespoň zahájení ročníku 2020/21 na předměstí hlavního města Rijádu.

Trať proplétající se mezi památkami UNESCO je dlouhá 2 495 metrů, přičemž na jezdce čeká 21 zatáček. Žádný jiný okruh nemá tolik zatáček. První sektor, který připomíná první část okruhu v Suzuce, na kterém se prohánějí vozy formule 1, mohou jezdci projet prakticky na plný plyn. Největší možnost pro předjíždění pak nabízí 18. zatáčka, která leží na konci dlouhé rovinky.

Diriyah track map 2020/21 ABB FIA Formula E World Championship

Na závodníky však bude čekat jedna obrovská novinka, a sice formule E bude poprvé závodit pod umělým osvětlením. “Nejnovější nízkoenergetická LED technologie sníží spotřebu energie až o 50 procent ve srovnání s technologií bez LED. Zbývající energie pro osvětlení reflektory bude plně obnovitelná, zajištěna nízkouhlíkovým certifikovaným hydrogenovaným rostlinným olejem vyrobeným z udržitelných materiálů,” stojí na oficiálních stránkách mistrovství světa elektrických vozů.

Loňské ePrix byly v režii týmů Virgin a BMW, přičemž sobotu ovládl Sam Bird a neděle patřila Alexanderovi Simsovi. Ovšem jejich výkony zastínilo nečekané pódium nováčků z Zuffenhausenu, když André Lotterer dovezl své 99X Electric na fantastickém druhém místě.

Svůj debut coby stálý pilot si v pátek 26. února odbyde hned šest jezdců. Úplnými nováčky budou Nick Cassidy v Jaguaru, Jake Dennis v BMW a Norman Nato u Venturi. Své místo také našli náhradníci z berlínského sixpacku René Rast (Audi), Tom Blomqvist (NIO) a Sergio Sette Camara (Dragon).

První závod odstartuje v pátek v 18:00 a můžete jej sledovat na stanici Eurosport 2.