Škoda v Praze zahajuje provoz pojízdných dobíjecích stanic pro elektromobily

Doplnit stávající síť stacionárních stanic a zároveň vytvořit plnohodnotnou mobilní infrastrukturu. To jsou hlavní cíle nového projektu Škoda Auto DigiLab na podporu elektromobility. První pojízdné dobíjecí stanice E-MONA budou dostupné zatím pouze firmám nebo poskytovatelům carsharingu.

V současné době se po Praze pohybuje přibližně 1000 elektromobilů. Jde však jen o odhad. Přesto nejde o číslo nikterak závratné. První elektrické modely značky Škoda se na trhu objeví už v roce 2019. Lze tudíž očekávat jejich nárůst. Jaký, na to si budeme muset počkat.

Každopádně Škoda v tomto ohledu postupuje velmi chytře. Spuštěním nového projektu mobilních stanic E-MONA se zaměřuje především na vybudování infrastrukturní sítě dobíjecích míst, jejichž počet hraje důležitou roli v rozvoji elektromobility v Čechách. A to jí v konečném zúčtování může při uvedení elektrických modelů na trh hodně pomoci.

Škoda Auto zahajuje testovací provoz mobilních dobíjecích stanic pro elektromobily.

„Dostatek dostupných nabíjecích stanic je pro současné i budoucí majitele elektromobilů velmi důležité téma. Mobilní nabíjecí stanice je jedním z řešení pro situace, kdy jsou akumulátory v elektromobilu na kritické hranici a majitel nemá ve svém okolí možnost zajistit dobití,“ říká Jarmila Plachá, vedoucí Škoda Auto DigiLab.

Mobilní stanice E-MONA navíc disponuje další výhodou. Na inkriminované místo ji dopraví elektrokolo, čímž odpadá starost s parkovacím místem, kde nabíječku po dobu nabíjení odstavit. Škoda se navíc zaručuje bryskní doručením zdroje na místo určení.

Podobné téma: PRAHA, ŠKODA A ČVUT SE DOHODLY NA TOM, ŽE ZMĚNÍ MOBILITU V HLAVNÍM MĚSTĚ

Zařízení disponuje kapacitou 16,8 kWh a energii z něj lze do běžného typu elektromobilu přenést za čtyři hodiny, a to až na úroveň 80 procent dobití. Jak je tedy z těchto údajů patrné, jde pouze o nouzové řešení při nedostatečném množství energie ve voze. Čas potřebný k dobití prázdných článků je opět čtyři hodiny.

Projekt byl spuštěn ve spolupráci s PRE, přičemž zatím cílí pouze na firemní flotily nebo poskytovatele carsharingu. Do budoucna služba počítá s rozšířením nabídky pro soukromé zákazníky.

Infografika: Osvojte si základní principy fungování elektromobilu

Zdroj: Škoda Auto

Napsat komentář