Startup Ample pracuje na rychlé výměně baterií ve vozech během 10 minut

Jednou z hlavních překážek u elektromobilů je, že se vozy dlouho nabíjejí, narozdíl od běžného tankování. Silicon Valley Ample věří, že přišlo na to, jak získat zpět tento ztracený čas, díky modulárnímu systému výměny baterií, který řidičům umožňuje získat nový dojezd za pouhých několik minut.

Ve srovnání s mnoha předchozími nápady na výměnu baterií spočívá tento nápad v tom, že místo výměny jedné velké jediné baterie se nahradí několik drobných bateriových řad najednou. Hovoří se tak, že schopnost dobít elektromobil za pouhých 10 minut osloví davy a jeho prvními zákazníky budou řidiči Uberu.

V San Franciscu momentálně jezdí testovací řidič, který řídí vozidlo Nissan Leaf, přičemž jezdí do testovacích stanic. Stanice je zhruba tak velká jako dvě parkovací místa a dostatečně vysoká, aby zvládla velká SUV a nadcházející vlnu elektrických nákladních vozidel.

Řidič Leafu vystoupí a pomocí aplikace do chytrého telefonu Ample zahájí proceduru výměny. Plechy pod koly zvedají Nissan ze země a z přední části stanice se vysunují automatické “sáňky”. Sáně vyjímají řadu akumulátorů zpod vozidla. V každém kontejneru je řada bateriových modulů zhruba o velikosti bochníku chleba. Po odpojení od Leafu je každý kontejner zasunut zpět do skryté části stanice, kde jsou moduly vyjmuty a umístěny na polici pro zahájení nabíjení. Když je vůz připravený a s vyměněnou baterií, tak může od stanice odjet.

Celá demonstrace procesu trvala zhruba 15 minut, což je rychlost beta testování, u které Ample tvrdí, že je pomalejší, než je běžně schopna.