Studenti vyrobili elektromobil z odpadků

Co je pro jednoho odpad, je pro druhého poklad, což je fráze, která zní mimořádně pravdivě pro skupinu studentů v Nizozemsku, kteří právě postavili auto z odpadu.

Vůz se jmenuje „Luca“ a jedná se o zářivě žluté dvoumístné kupé. Luca dosahuje nejvyšší rychlosti 90 km/h a na plně nabitou baterii dokáže cestovat 220 kilometrů. To je lepší než spousta elektromobilů prodávaných skutečnými výrobci.

Podle agentury Reuters trvalo vybudování skupiny 22 studentů z Technické univerzity v Eindhovenu pouhých 18 měsíců. Materiály použité k výrobě automobilu jsou předměty každodenní potřeby pro domácnost, z nichž většinu obyčejní lidé prostě vyhodí do koše nebo recyklují.

„Toto auto je opravdu zvláštní, protože je vyrobeno z odpadu. Náš podvozek je vyroben z lněných a recyklovaných PET lahví. Pro interiér jsme také použili netříděný domácí odpad,” říká vedoucí celého projektu Lisa van Etten.

Torzo je navíc vyrobeno z tvrdých plastů, které byly nalezeny ve starých televizorech, dětských hračkách a kuchyňských spotřebičích. Dokonce i interiér je vyroben ze žíně a kokosových ořechů. Podvozek je vyroben z recyklovaných dílů, což je neuvěřitelný výkon pro tým studentů, kteří nikdy předtím auto nevyráběli.