Tiché elektromotorky pomáhají Ukrajincům odrážet útoky Rusů

Elektrokola a motocykly jsou již několik let svědky zvýšeného vojenského využití. Nemělo by tedy být žádným překvapením, že je ukrajinské síly shledaly jako účinný taktický prostředek k boji proti ruské agresi.

Už jsou to více než dva měsíce, co ruští vojáci vtrhli na ukrajinské hranice a bez rozdílu útočili na civilní i vojenské cíle.

Ukrajinští obránci se statečně odrazili proti ruským útokům, často se museli spoléhat na špičkovou strategii a taktiku, aby vyrovnali významnou statistickou nevýhodu.

Rusko s přehledem převyšuje Ukrajinu, pokud jde o vojenský personál a vozidla. Přesto se stálý proud snímků vyhořelých ruských tanků stal neustálou připomínkou ukrajinského nelítostného odhodlání a také ruského vojenského zmítání. Nyní nové obrázky lokálně vyrobených elektrických motocyklů nabízejí další automobilovou připomínku odhodlání Ukrajiny bránit svou zemi a lid.

ELEEK, ukrajinská společnost na výrobu elektrických kol a motocyklů se sídlem v Ternopilu, začala dodávat ukrajinské armádě motocykly ELEEK Atom.

ELEEK Atom Military, což je speciální označení pro motocykly nasazené ukrajinskými silami, má maximální rychlost 90 km/h a dokáže ujet až 150 km na jedno nabití. Jsou navrženy pro přepravu těžkého vybavení a nabízejí nosnost až 150 kg.

Motorky jsou lehčí než tradiční motorky na plynový pohon, vydávají méně hluku a odhalují snížený tepelný podpis na ruských dronech skenujících termovizi.

Mamuka Mamulašvili, velitel Gruzínské legie, jednotky ukrajinské armády tvořené převážně etnicky gruzínskými vojáky, řekl The War Zone, že požadoval elektrické motorky pro své ostřelovací týmy.

Mamulašvili vysvětlil, že jeho týmy vyžadovaly, aby se elektrokola tiše zasunula do cílové oblasti, zaútočila na nepřítele z dálky a pak rychle exfiltrovala, než Rusové odpoví dělostřeleckými údery na místo.