Toyota bZ4X: Bateriový elektromobil s futuristickým volantem

Společnost Toyota představila na autosalonu v Šanghaji koncepční verzi připravované Toyota bZ4X, přičemž představuje první z řady bateriových elektromobilů s nulovými emisemi (BEV).

Toyota bZ4X, středně velké SUV s pohonem všech kol, je součástí přechodu Toyoty z čistě automobilové společnosti na podnikání zaměřené na poskytování lepší mobility pro všechny.

Koncept Toyota bZ4X je prvním modelem, který obsahuje novou konvenci pojmenování bZ – za hranicí nuly. Do roku 2025 si Toyota klade za cíl představit 15 bateriových elektrických vozidel, včetně sedmi modelů Toyota bZ.

Nový koncept Toyota bZ4X byl vyvinut společností Toyota Motor Corporation ve spolupráci se společností Subaru Corporation, přičemž vychází z konkrétních dovedností a zkušeností každé společnosti. Očekává se, že prodej produkční verze přijde kolem poloviny roku 2022. Koncept Toyota bZ4X je postaven na nové modulární platformě e-TNGA, vyvinuté speciálně pro elektrická vozidla, se systémem pohonu všech kol poháněným elektromotory na přední a zadní nápravě, který byl vyvinut společně se Subaru.

Vůz bude obsahovat jako první na světě kombinaci třmenu řízení a systému řízeného u sériově vyráběného vozu. Steer-by-wire upustí od tradičního kruhového volantu a nahradí jej jiným tvarem „třmenu“, který zároveň připomíná například volant monopostů formule 1.

Nový koncept Toyota bZ4X je nejnovějším milníkem na cestě společnosti Toyota k dosažení nulových emisí, která začala před více než 20 lety uvedením původního Priusu, prvního sériově vyráběného hybridního elektrického automobilu na světě.