Toyota se chystá spustit myčku pro autonomní vozidla

Nedávná registrace společnosti Toyota u úřadu pro patenty a ochranné známky USA odhalila, že japonská společnost navrhla automatický a propojený mycí systém speciálně pro autonomní automobily, kde je zároveň vozidla možné umýt bez pomoci člověka.

Autonomní systémy řízení se pro výrobce automobilů jeví jako nová technologická hranice. Systémy s největší pravděpodobností změní způsob, jakým vidíme automobily, a nevyhnutelně způsob, jakým je používáme. Musíme tedy očekávat, že se v nadcházejících dobách změní některé prostory nebo zvyky, i ty nejzákladnější a které dnes všichni považujeme za samozřejmost.

Automobilka podala u amerického patentového a známkového úřadu, USPTO, žádost o registraci zvědavého automatického mycího systému. I když je to zamýšleno k mytí autonomních vozidel úrovně 4 nebo 5, vybavených úplnými systémy autonomního řízení proto, že může vykonávat svoji mycí funkci bez jakéhokoli lidského zásahu.

Patentovaný systém Toyoty funguje plně automatizovaným způsobem. Lidská bytost není ani tím, kdo rozhoduje, kdy má být vozidlo umyto. To samo o sobě zjišťuje, zda je znečištěno nebo dokonce, když jelo na špinavé silnici, takže samotné vozidlo kontaktuje myčku a domluví si schůzku. Až přijde čas, vozidlo přijede do myčky bez řidiče, kde je také přijato robotickým systémem, který nevyžaduje žádný lidský zásah, aby bylo okamžitě umyto.

Nejzajímavější na tomto systému je, že nebyl navržen pro běžná vozidla, ale pro vozidla s autonomním systémem. Toyota chápe, že v budoucnu bude technologie autonomního řízení podporovat sdílené používání na úkor vozidel pro soukromé použití. Tento systém byl navržen s ohledem na správu vozového parku robotických taxíků tak, aby zůstávaly neustále autonomně čisté.