Toyota se odmítá připojit k uhlíkově neutrální budoucnosti

Japonský výrobce věří, že svět jako celek ještě není připraven na vozidla s nulovými emisemi.

Toyota se vyhnula podepsání příslibu nulových emisí, který slibuje postupné vyřazení vozů na fosilní paliva do roku 2040. Šest dalších velkých automobilek souhlasilo s Glasgowskou deklarací o autech a dodávkách s nulovými emisemi, včetně Fordu, General Motors, Daimleru a Volva. Zajímavé je, že Volkswagen se také odmítl zavázat k závazku navzdory pokračující velké investici do elektromobilů.

Mluvčí Toyoty agentuře Reuters řekl, že obavy o připravenost zákazníků, dostupnost energie a nabíjecí infrastrukturu v Asii, Africe a na Středním východě vedly k jejich rozhodnutí nepodepsat dohodu. V jiných regionech, jako je Evropa a Severní Amerika, je však Toyota připravena zrychlit a pomoci s podporou vhodných vozidel s nulovými emisemi.

„V mnoha oblastech světa, jako je Asie, Afrika, Střední východ… dosud nebylo vytvořeno prostředí vhodné pro podporu dopravy s úplnými nulovými emisemi. Myslíme si, že dosažení pokroku bude trvat déle… proto je pro nás v této fázi obtížné zavázat se ke společnému prohlášení.”