Uřvaný a benzínem nasáklý Nascar čeká elektrifikace

Americký šampionát NASCAR by mohl představit hybridní pohonné jednotky v roce 2024, řekl prezident závodní série na nedávné konferenci.

Steve Phelps při vystoupení na Světovém sportovním kongresu Sports Business Journal uvedl, že NASCAR bude mít od roku 2024 „nějaký typ systému hybridních motorů s elektrifikační komponentou“.

V rozhovoru během roku 2019 řekl viceprezident NASCAR pro závodní inovace John Probst, že série by mohla zavést hybridní pohonné jednotky již v roce 2022. Tehdy naznačil, že NASCAR se snaží nejprve představit hybridní vozy na klasické tratě a kratší ovály, až poté na velké ovály.

Vzhledem k pandemii koronaviru bude rok 2022 bodem, kdy společnost NASCAR představí závodní vozy Next Gen pro nejvyšší pohárovou sérii. Jedná se o první generální změnu modelu NASCAR od sezony 2013. Automobily Next Gen mají nové karoserie se stylem, který se více podobá silničním vozům, a modernější hardware, včetně kol se středovou maticí.

Kromě jiných závodních sérií formule 1 v současné době využívá hybridní pohonné jednotky, zatímco mistrovství světa vytrvalostních soutěží FIA WEC je zařadilo do své nejvyšší třídy Le Mans Hypercar (LMH). Společná třída IMSA LMDh, která má být uvedena v roce 2023, bude využívat také hybridní pohonné jednotky.