V Číně se daly do pohybu legálně robotaxi

Baidu a startup Pony.ai s autonomním řízením minulý týden obdržely v Pekingu první povolení k provozování služeb přivolání robotaxi bez řidiče.

Pilotní služby jsou v současnosti omezeny na vyhrazenou oblast 60 km2 v Yizhuang v jihovýchodním Pekingu, kde žije přibližně 300 000 obyvatel. Prozatím jsou služby zdarma pro veřejnost, která si může jízdu rezervovat pomocí mobilní aplikace každé společnosti s názvem Apollo Go a PonyPilot+. Služby jsou dostupné během denních hodin.

Cestující naskenuje kód a použije robotaxi Apollo Go od Baidu. Povolení vydaná ústředím pekingské High-Level Automated Demonstration Area vyžadují, aby obě společnosti ponechaly operátora na sedadle předního spolujezdce, který ho v případě nouze převezme.

„Povolení představuje referenční nařízení pro globální průmysl autonomních vozidel vzhledem ke složitosti a vysoké hustotě městské dopravy v čínské metropoli,” uvedlo Baidu v prohlášení.

Společnost dodala, že začne s 10 vozidly v rámci programu robotaxi bez řidiče a plánuje přidat 30 dalších v pozdější fázi.

Zavedení nové robotické osy bez řidiče znamená trvalý postup Pekingu od autonomního řízení s posádkou k autonomnímu řízení bez posádky. Loni v listopadu, po období testování, Baidu a Pony.ai obdržely komerční povolení k provozování placených služeb robotaxi, které mají bezpečnostní operátory na sedadle řidiče.

Povolení k provozování robotaxi bez řidiče v Pekingu přichází po nové licenci Pony.ai pro zpoplatněnou autonomní robotickou axi službu s posádkou v Guangzhou, která začíná tento měsíc. Společnost bude jezdit 100 autonomními vozidly na celém úseku 800 km2 ulice Nansha.