V Praze probíhá testování dalšího hybridního autobusu

V Praze probíhá testování dalšího hybridního autobusu. Tentokrát se jedná o sériové řešení s ukládáním elektrické energie do kondenzátorů namísto obvykle používaných baterií. Dvanáctimetrový nízkopodlažní autobus Solaris Urbino 12 Hybrid poskytla k dvouměsíčnímu ověřovacímu provozu společnost SOLARIS CZECH spol. s r. o. Autobus dostal evidenční číslo 4999.

Vozem se můžete svézt až do 22. září na následujících linkách:
· 133 (Florenc – Sídliště Malešice)
· 165 (Sídliště Zbraslav – Háje)
· 175 (Florenc – Háje)
· 207 (Staroměstská – Ohrada)
· 213 (Želivského – Nádraží Uhříněves)
Jízdní řády pro jednotlivé dny naleznete na www.dpp.cz .

Hybridní autobusy v testované konfiguraci sice stále částečně využívají naftový pohon, nemají však žádné limity denního dojezdu a nepotřebují nabíjecí infrastrukturu. Hybridní řešení pohonu významně snižuje spotřebu nafty i produkované emise a zároveň omezuje hlučnost vozidla. Hybridní autobusy tak mohou být logickým mezičlánkem mezi klasickými autobusy
s naftovými motory a připravovanými projekty zcela bezemisních vozidel.

Autobus, který bude DPP testovat, používá technologii takzvaného sériového hybridu. Vznětový motor pohání generátor, který zároveň slouží k jeho startování. Kola roztáčí elektromotor napájený právě z generátoru či z trakčních kondenzátorů umístěných na střeše. To znamená, že mezi vznětovým motorem a koly není žádná mechanická vazba. Kondenzátory se dobíjejí při brzdění vozidla nebo spalovacím motorem. Použití kondenzátorů k ukládání energie dovoluje výrobci deklarovat životnost celého hybridního hnacího řetězce na 12 let.

Autobus Solaris Urbino 12 Hybrid je dlouhý 12 metrů a má celkovou kapacitu 102 cestujících: 24 sedících a 78 stojících. Technické parametry, uspořádání interiéru i vnější olakování vozidla, odpovídají požadavkům dopravního podniku v belgickém Bruselu, kde byl tento autobus nedávno úspěšně otestován v běžném provozu, obdobně jako v Praze letos na jaře zkoušený kloubový hybrid Volvo.

Technický popis vozidla:
· Výrobce: Solaris Bus & Coach S.A., ul. Obornicka 46, Bolechowo-Osiedle, 62-005 Owińska, Polsko
· Obchodní označení: Solaris Urbino 12 Hybrid
· Palivo: motorová nafta
· Vznětový motor: Cummins ISB4.5E6C21H EURO VI c o objemu: 4500 cm³
· Maximální výkon: 151 kW/2300 ot./min.
· Výkon generátoru: 145 kW
· Výkon elektromotoru: 120 kW (krátkodobě až 170 kW)
· Celková délka: 12 m
· Šířka: 2,55 m
· Výška: 3,1 m
· Rozvor náprav: 5,9 m
· Provozní hmotnost: 11 665 kg
· Největší povolená hmotnost: 19 000 kg
· Nejvyšší rychlost: 75 km/h