V San Francisku a Los Angeles vozí jídlo roboti

Kalifornská firma Postmates založila svůj byznys na zakázkových rozvozech jídla a zboží, které počínaje loňským rokem obstarávají žlutočerní roboti. Ty teď Postmates vybavuje technologií ze samořiditelných a dálkově ovládaných vozů Phantom Auto, aby je měla víc pod kontrolou a zajistila, že na cestě neuvíznou a dopraví objednané věci – především jídlo – k zákazníkovi včas. Roboti jsou tak de facto na dálkové ovládání.

Roboty vybavené softwarem od Phantomu firma testovala nejprve v San Francisku a následně je nasadila do ostrého provozu v Los Angeles. Díky novým technologiím dokážou s pomocí sonaru a kamer dokonale zmapovat a vyhodnocovat aktuální situaci na ulici, stejně jako je toho schopno autonomní auto.

Technologie Phantomu vyvinul jeho osmadvacetiletý zakladatel a CEO v jedné osobě Shai Magzimof s cílem instalovat je do autonomních aut pro případy, že se dostanou do svízelných situací a bude potřeba je navigovat, nebo dokonce dálkově převzít jejich řízení.

V takovém případě je to technik, kdo se ujme řízení. A technik bude řídit i roboty Postmates v San Francisku a v Los Angeles, pokud to bude potřeba. Roboti jsou malí, pohybují se po chodníku, o to větší nástrahy na ně však čekají. Například situace, kdy narazí na špatně zaparkované skútry, nebo když budou muset projet rušnou městskou křižovatkou.

Úplně autonomní zatím také být nemůžou – z bezpečnostních důvodů předpisy přímo vyžadují, aby byli dálkově monitorováni a kontrolováni. Celý program je teprve na začátku, nicméně už během příštího roku má firma v plánu poslat do ulic San Franciska a Los Angeles více než 100 robotů.