Vandoorne dostal vysokou penalizaci, protože měl ve volantu “glitch”

Prázdná obrazovka na volantu způsobila Stoffelovi Vandoorneovi 24sekundovou penalizaci Diriyah E-Prix, protože závada elektroniky na jeho voze DS Penske Formule E znamenala, že nemohl aktivovat útočný režim.

Belgičan byl před pozdním pádem na 11. místo připraven na bodový zisk, když se Dan Ticktum probojoval kolem a zajistil si poslední bod sobotního závodu.

Ukázalo se to irelevantní, protože Vandoorne byl zatížen 24 vteřinami přidanými k jeho závodnímu času za to, že nepoužil obě aktivace útočného režimu, a klesl na konec klasifikace závodu.

Při vysvětlování problému úřadující šampion připomněl, že na začátku závodu ztratil ve voze všechny funkce volantu, což mu znemožnilo mluvit do rádia a zvolit aktivaci režimu útoku.

„Bylo to docela jednoduché, opravdu – po pěti kolech jsem ztratil informace a displej volantu a všechny funkce na řízení přestaly fungovat,” řekl Vandoorne.

„Prostě jsem to nemohl aktivovat. Už jsem nic neslyšel, tak jsem to zkusil vzít do procedury, ale věděl jsem, že budu diskvalifikován. Nevěděl jsem, jakou mám energii. Nic jsem neviděl. Takže jo, těžký den.”

Protože Vandoorne neměl na palubní desce žádné údaje, nebyl schopen zjistit, kolik energie šetří – a ke svému překvapení zjistil, že má o 4 % více využitelné energie ve srovnání s auty kolem něj.

Naznačil, že to byl důkaz toho, že balíček DS Penske měl dobrou účinnost, ale byl znepokojen „trendem“ výkonu vozu, který od tréninku k závodu upadal.

„Právě teď existuje poměrně jasný trend, kdy jsme z nějakého důvodu rychlí ve volných trénincích a nemůžeme to skutečně proměnit v dobrý výsledek v kvalifikaci,” vysvětlil.

„Dobře, sobota pro mě byla možná o něco lepší a podařilo se mi letos poprvé dostat do duelů, ale pořád jsme příliš daleko.

Určitě musíme vymyslet nějaké věci, abychom to zlepšili. Závod je těžké posuzovat; Chci říct, že Porsche vypadají očividně super silné.

Ale pak si myslím, že je to potom asi vyrovnanější. Myslím si, že jsme na tom s energií velmi dobře, ale zatím jsme ji nedokázali využít a dnes jsem neměl nic, co by fungovalo.

Zřejmě jsem měl stále o 3-4% vyšší energii na ostatní. Neptejte se mě jak!”