Vergne volá po fúzi s F1, Carey odmítá

Byť se snaží být formule 1 co nejekologičtější, stále využívá spalovací motory. Zatímco její elektrická “sestřička” formule E, jejíž popularita neustále stoupá, vábí renomované automobilky, které se nehledě na úspěchy vzdávají svých programů v jíných závodních serících s klasickými agregáty.

Bývalý pilot královny motorsportu a dvojnásobný šampion formule E Jean-Éric Vergne na galavečeru FIA v Paříži připomněl, že ještě před několika lety byla myšlenka plně elektrického mistrovství spíš sci-fy: “Před šesti lety by si nikdo nemyslel, že bude extistovat elektrický šampionát. Nyní jde naším směrem i formule 1, chtějí být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Nedává mi to smysl, když je životní prostředí nadále znečišťováno fosilními palivy.”

Francouzský pilot byl na toto téma byl dotázán již v únoru. Podle něho “jednoho dne už nebudeme potřebovat benzívoné nebo dieselové vozy.”

A co by řekl na fúzi formule 1 a formule E? “Nemám krišťálovou kouli. Možná budou elektrická nebo vodíková. Ale líbilo by se mi, kdyby v blízké budoucnosti deset nejlepších jezdců z formule 1 a deset nejlepších jezdců z formule E odjelo společně přes dvacet závodů – deset ve formuli E, deset ve formuli 1. To by bylo úžasné,” přibližuje svoji vizi Vergne.

Carey: “S formulí E nesoupeříme.”

Ovšem šéf formule 1 Chase Carey je zcela opačného názoru. Pro New York Times uvedl: “Formule 1 má před sebou ještě velkou budoucnost. Je to jedinečný sport, který upoutal svět a má neuvěřitelná aktiva, jako je historie nebo 500 milionů fanoušků. Formule 1 je úžasná. To jsou vlastnosti, na kterých chceme stavět.”

“Oproti formuli E jsme naprosto odlišní a nesoupeříme s ní,” zdůrazňuje Carey, jehož slova přinesl portál e-formel.de. Američan ale zároveň potvrzuje, že chtějí být v budoucnosti uhlíkově neutrální. “Je to především společenská záležitost a pouliční oslava. Z hlediska životního prostředí jsme nyní zahájili naši iniciativu stát se v roce 2030 uhlíkově neutrálními. Náš sport chceme vybudovat tak, jak je to důležité pro dnešní svět, fanoušky a partnery. Jako přední vývojová platforma pro automobilový průmysl chceme převzít vedoucí roli a ukázat, že hybridní motory mohou hrát roli v lepším životním prostřední pro každého.”