Vodní zdroje Singapuru hlídají robotické labutě

Mít dostatek kvalitní vody je v současnosti velké téma snad každého státu světa. Množí se proto i řešení k ochraně vodních zdrojů. V Singapuru k tomuto účelu vyvinuli labutě, které kontinuálně monitorují jejich stav a vědcům poskytují data v reálném čase.


Badatelé z Národní singapurské univerzity vytvořili chytrého samořiditelného robota, kterému dali jméno Smart Water Assessment Network – SWAN. Přeloženo do češtiny, první písmena tohoto sousloví dávají dohromady slovíčko labuť. A o ptactvo ostatně také jde. Robotická labuť totiž nyní obydluje vodní zdroje města a vědcům z univerzity poskytuje neocenitelné informace o kvalitě vody, jako je její znečištění nebo teplota.

Velkou výhodou labutí je zejména úspora času a financí. Nebýt jich, museli by to terénu samotní vědci a hodnoty si naměřit sami. Takto získávají informace a nemusí se přitom na krok ze svých ústavů. Navíc data mohou získávat kontinuálněji během periody jednoho dne, přičemž pracovat s nimi mohou už krátce po přejímce dat. Následně vzniklé rozbory mohou ukazovat problémy takřka v reálném čase.

Čtěte také: STOCKHOLMEM SE PROHÁNĚJÍ AUTOBUSY BEZ ŘIDIČE, OVLÁDAJÍ JE I LAMPY

Vizuálně tyto drony připomínají labutě proto, aby nebylo rušeno rekreující se obyvatelstvo nebo ostatní obyvatelé vodních ploch. Autonomní systém v jejich útrobách jim umožňuje pohybovat se po hladině samostatně, nicméně kontrolu nad nimi mohou dálkově převzít vědci. To se hodí zejména v momentě, kdy potřebují prozkoumat problematickou lokalitu.

Konstrukce labutí pak musí odolat vnějším nástrahám. V nejčastějších případech jde o kontakt s lodí či nepřízeň počasí. Zřejmě jedinou nevýhodou se v současnosti zdá být jejich výdrž a nutnost nějaké dobíjecí stanice v okolí rezervoáru. Spekulativní je to zejména s ohledem na část roku, po kterou by byly labutě využívány.