Volkswagen Group láká ještě na zajímavější budoucnost

Skupina Volkswagen odhalila futuristický koncepční vůz s cílem předefinovat mobilitu budoucnosti na dlouhé vzdálenosti.

Designová studie Gen.Travel je plně elektrické vozidlo pro inovativní zážitky (IEV) schopné autonomního řízení úrovně 5, které poskytuje „realistický výhled na mobilitu nadcházející desetiletí.”

Gen.Travel překlenuje propast mezi sedanem a MPV a je považován za prémiový produkt. Když se podíváte pozorně, zjistíte, že postrádá odznak značky Volkswagen a místo toho obsahuje nápisy Volkswagen Group vpředu a vzadu. To může naznačovat, že projekt je společným úsilím několika skupinových značek, nebo to může jednoduše naznačovat, že se automobilka ještě nerozhodla, která značka by Gen.Travel vyhovovala nejlépe. Skupinová značka pro spolupráci MOIA vypadá jako ideální kandidát.

Z hlediska designu je futuristická karoserie konceptu rozdělena na dvě části: průhlednou prosklenou kabinu a spodní část, která obsahuje všechny technické prvky. Mezi hlavní přednosti patří vzpřímené čelní sklo, masivní křídlové dveře pro lepší nastupování a vystupování a nízký okraj okna v úrovni pasu, který maximalizuje výhled ven.

Party kouskem konceptu Gen.Travel je ale modulární interiér, který pojme až čtyři osoby v závislosti na konfiguraci. Volkswagen Group říká, že kabina dělá z vozidla flexibilní a udržitelnou alternativu mobility jako služby k letům na krátké vzdálenosti. Zatímco vozidlo jede autonomně – uvnitř není ani stopa po volantu nebo pedálech – mohou cestující odpočívat, pracovat nebo se bavit.

Je to proto, že koncept interiéru lze přizpůsobit pro každou cestu a rezervovat jako nabídku Mobility-as-a-Service. Pro služební cesty může interiér přijmout konferenční uspořádání se čtyřmi pohodlnými sedadly ve dvou řadách a velkým stolem uprostřed. Díky dynamickému osvětlení je pracovní prostředí příjemné a zamezuje nebezpečí kinetózy.

K dispozici je také nastavení přes noc, které umožňuje přeměnu dvou sedadel na dvě lůžka, která lze rozložit do úplně ploché polohy. V tomto případě systém osvětlení interiéru údajně ovlivňuje produkci melatoninu, aby pomohl cestujícím přirozeně usnout a probudit se. Pro zajištění maximální bezpečnosti cestujících i vleže je vozidlo vybaveno inovativním zádržným systémem pro cestující.

Pro rodinné výlety lze přední sedadla v kabině nakonfigurovat pro zábavu pomocí rozšířené reality (AR). V této konfiguraci je interiér světlý, s přírodním designem. Podle automobilky jsou všechny prvky HMI (rozhraní člověk-stroj) vyráběny za použití udržitelných materiálů v kombinaci s recyklovanými nebo přírodními materiály.

Nedozvíme se nic o plně elektrické pohonné jednotce konceptu, ale koncern Volkswagen poznamenává, že Gen.Travel je vybaven aktivním odpružením eABC (electric Active Body Control) pro maximální pohodlí. Systém optimalizuje styl jízdy a trajektorii tím, že s předstihem vypočítá vertikální a boční pohyby, jako je zrychlení, brzdění nebo zatáčení. Vozidlo také využívá umělou inteligenci (AI) a platooning – plně autonomní jízdu v kolonách – k dalšímu zvýšení dojezdu na dlouhé vzdálenosti.