Volkswagen v Drážďanech místo Phaetonu vyrábí elektromobily ID.3

Zahájením výroby modelu ID.3 v lednu 2021 v továrně Transparent Factory v Drážďany, se nyní bývalé „Center of future mobility“ postupně promění v “Domov ID”.

Volkswagen se s “Domovem ID” rozhodl přijít s něčím jedinečným. Kromě toho, že si zde zákazníci mohou vyzvednout své vozy, nejen elektrické, tak se ještě mohou podívat, jak se vlastně ID.3 dává dohromady.

Drážďany jsou tak druhým místem, kde vznikají elektromobily ID.3. Celosvětově se jedná již o čtvrtý výrobní závod, který produkuje modely Volkswagen na základě modulární platformy pro elektromobily MEB.

Ještě před příchodem éry ID se ale v Německu vyráběl Phaeton, zjednodušeně luxusní limuzína. Následoval první sériový elektromobil – E-Golf, který se v drážďanské skleněné manufaktuře vyráběl od dubna 2017 do začátku roku 2020.

Volkswagen podporuje digitální a elektrickou transformaci nejen ve svých automobilech, ale také ve svých výrobních a logistických zařízeních. Při hledání inovativního softwaru pro digitalizaci v těchto oblastech rozvíjí Smart Production Lab ve společnosti Group IT své odborné znalosti.

Zatímco specialisté ve Wolfsburgu pracují primárně na robotice a autonomních dopravních systémech, tým v Drážďanech vyvíjí IoT software a zavádí jej do praxe. Na Gläserne Manufaktur nejde o nové téma. Aby bylo vychystávání bezpečnější a efektivnější, specialisté po úspěšném testovacím období v březnu 2018 implementují systém Pick-by-Local-Light (PbLL).

Systém používá vícebarevné LED diody, aby zaměstnance provedly procesem vychystávání. Složité procedurální kroky a chyby skenování čárových kódů a štítků jsou nyní minulostí.

Není to ale jen o výrobě vozů, protože VW zároveň v těchto místech vyrábí a testuje nové prototypy, jako například v začátcích ID.4. Dále se také vedení stará o to, aby byla kvalita a pokrok zaručena pro nadcházející roky.

“Považujeme se za místo, kde se diskutuje a pokročila témata týkající se budoucnosti, jako fórum pro nové nápady v oblasti mobility budoucnosti a testovací laboratoř pro inovace. Mladí, talentovaní lidé v oblasti IT a mobility pracují na konceptech síťové dopravy v našem start-up inkubátoru a naše výrobní zařízení slouží jako testovací základna pro nové výrobní nápady s ohledem na spolupráci člověka s robotem. S naším Future Mobility Campus, školní laboratoří uprostřed výroby, již podporujeme další generaci zítřka,” uvádí samotný Volkswagen o své manufaktuře.

Kromě procesu výroby a autonomních zařízení, které zde asistují, mohou zájemci vidět i malé ID. muzeum, kde se například nachází koncept ID.Buggy anebo budoucí modely ID.6 a ID.8.

Samotnou manufakturu může navštívit každý, jelikož je volně přístupná. S průvodcem si zároveň každý může projít výrobní procesy ID.3 anebo se se samotným elektromobilem svézt.