Volkswagen vytvoří ostrov pro klimaticky neutrální mobilitu

Koncern Volkswagen a Řecko se dohodly na vytvoření průkopnického systému mobility na středomořském ostrově Astypalea. Za tímto účelem současný dopravní systém na ostrově přejde na elektrická vozidla a výrobu obnovitelné energie.

Z dlouhodobého hlediska se Astypalea stane vzorovým ostrovem pro klimaticky neutrální mobilitu. Memorandum o porozumění v tomto smyslu podepsali dnes ve Wolfsburgu a Athenu náměstek ministra zahraničních věcí pro ekonomickou diplomacii a otevřenost Konstantinos Fragogiannis a Dr. Herbert Diess, generální ředitel koncernu Volkswagen.

Nové služby mobility, jako je sdílení vozidel nebo spolujízda, pomohou snížit a optimalizovat provoz. Energie bude primárně vyráběna z místních zelených zdrojů energie, jako je sluneční a větrná energie. Projekt bude trvat šest let.

„Politika, podnikání a společnost mají společnou odpovědnost za omezení změny klimatu. Naším dlouhodobým cílem je klimaticky neutrální mobilita pro každého. S projektem Astypalea prozkoumáme, jak tuto vizi realizovat již dnes. E-mobilita a inteligentní mobilita zlepší kvalitu života a zároveň přispěje k uhlíkově neutrální budoucnosti,” říká generální ředitel VW Herbert Diess.

Ve středu projektu je zcela nový, dopravní systém s digitálními mobilními službami, včetně celoroční elektrické spolujízdy, která má posunout současnou velmi omezenou místní autobusovou dopravu na novou úroveň. Společně s místními partnery se část tradičního podnikání s půjčováním vozidel změní na službu sdílení vozidel nabízející kromě elektromobilů i e-skútry značky Seat skupiny a e-kola. To samo o sobě pomůže výrazně snížit vozový park na ostrově.

Celkem asi 1 000 elektrických vozidel nahradí asi 1 500 vozidel se spalovacími motory. Volkswagen právě začal zavádět své elektrické ID. rodiny na trh se zavedením několika nových modelů plánovaných v příštích několika letech, kromě kompaktních vozů ID.3 a SUV ID.4.

Elektrifikována budou také užitková vozidla od místních podniků i užitková vozidla na ostrově – například policejní vozidla, doprava záchranných služeb a flotily veřejného sektoru. Volkswagen nainstaluje své nabíječky Elli po celém ostrově, aby zajistil komplexní nabíjecí infrastrukturu nabízející asi 230 soukromých a několik veřejných nabíjecích bodů.

Astypalea je ostrov v jižním Egejském moři o rozloze asi 100 kilometrů čtverečních. Žije zde přibližně 1 000 obyvatel a každoročně jej navštíví přibližně 72 000 turistů. Astypalea má v současné době jen velmi omezenou dopravu veřejnou dopravou se dvěma autobusy, které jezdí pouze na malém území ostrova.

V současnosti je poptávka po energii téměř úplně uspokojena ze zdrojů fosilních paliv. Ostrov se snaží v následujících letech stát průkopníkem udržitelného cestovního ruchu, a proto podporuje udržitelnou mobilitu. Řecká republika podporuje tuto transformaci v rámci svého Národního energetického a klimatického plánu.