VW vstupuje do elektromobilní éry. Za první den bylo rezervováno přes 10 tisíc aut

Volkswagen ID.3
Automobilka Volkswagen začíná novou éru. Tu elektromobilní. Přichází tak se svým prvním modelem elektroauta vyráběným sériově. Minulý týden pro zákazníky z Evropy spustila rezervační systém a jen za 24 hodin posbírala přes 10 tisíc rezervací. Zájem byl i v Česku.  

Jmenuje se ID.3 1ST a boří veškeré představy samotné automobilky. O první sériově vyráběný elektromobil hlásící k rodině ID je, respektive byl, enormní zájem. Jen během 24 hodin od spuštění rezervačního systému bylo objednáno více jak 10 tisíc kusů v rámci Evropy. Verze 1ST je limitovanou sérií vozu a celkově jich bude vyrobeno „pouhých“ 30 tisíc kusů.

Limitovaná edice vzbudila zájem i v České republice. Zdejší kvóta nebyla přehnaně vysoká, nicméně i zde všechny dostupné exempláře našly nového majitele během 2 dnů. Tyto vozy k natěšeným zákazníkům dorazí v polovině roku 2020. Předprodej běžné verze model ID.3 bude zahájen premiéře na autosalonu ve Frankfurtu v polovině září 2019.

ČTĚTE TAKÉ: Roborace zahájil sezónu Alfa, na živé přenosy ze závodů si počkáme

Do té doby zřejmě budeme čekat i na odhalení finální podoby elektromobilu. Volkswagen jej doposud přísně střeží a i do předprodeje vstoupil v pruhovaném maskování. Jediné, co tedy víme je, že půjde o rozměrově ekvivalentní auto k modelu Golf.

Z provozního hlediska automobilka nabídne hned tři verze, které se ani tak nebudou lišit výbavou, jako spíš kapacitou akumulátorů. Nejdříve na trh dorazí prostřední verze o kapacitě 58 kWh a protokolovým (WLTP) dojezdem 420 km. Jeho cena činí v přepočtu 1 milion korun.

Elektromobil s nejmenší baterií o 45 kWh pak údajně bude možné pořídit za cenu okolo 770 tisíc korun. Ten nabídne dojezd 330 km. Nejsilnější verzí se 77 kWh akumulátorem slibuje dojezd až 550 km.

Jako bonus k před objednanému elektromobilu Volkswagen nabízí i nabíjení zdarma. Po dobu jednoho roku lze ze sítě nabíjecích „We Charge“ odebrat až 2000 kW energie. Nabíjet pak lze i na rychlonabíječkách IONITY.

V dalších letech německá automobilka nabídne sérii dalších elektromobilů. Jejich podobu ukázaly koncepty jako ID. Crozz, ID. Vizzion nebo ID. Roomzz. Už do roku 2025 se VW  chce s nabídkou více jak 20 čistě elektrických modelů stát jedničkou na trhu.

V monaku debutoval první elektrický Aston Martin