Waymo a Geely spolupracují na novém robotaxi

Waymo a čínská automobilka Geely (mateřská společnost Volva) se spojili, aby uvedli na trh plně elektrické účelové mobilní vozidlo taxi jízdy. Waymo, společnost s vlastním řízením Alphabet, plánuje během několika příštích let přidat nově navržené vozidlo Geely do své autonomní flotily Waymo One v USA.

Elektrické robotaxi bude integrovat technologii Waymo bez řidiče a využívat zcela novou platformu vyvinutou společností Zeekr, švédskou značkou elektromobilů Geely. Jak je uvedeno ve zprávě, taxi bude navrženo a vyvinuto ve výzkumném a vývojovém zařízení Zeekr ve švédském Göteborgu. V Americe poměrně neznámý Zeekr představil svůj první model EV s názvem 001 na začátku roku 2021 a začal se dodávat v říjnu.

Pokud jde o vnitřek, má plně nastavitelná sedadla, rovnou podlahu, velkou obrazovku namontovanou na palubní desce a spoustu místa pro hlavu i nohy. A samozřejmě nechybí volant ani pedály. Pro další přizpůsobení pasařérům Waymo říká, že robotaxi navržená Zeekrem budou také obsahovat zásuvky pro nabíjení elektronických zařízení.

Partnerství Geely a Waymo je jen jedním z několika, které se v automobilovém průmyslu uskutečnily. Vzhledem k předčasnému věku autonomních vozidel a rostoucímu trhu EV očekáváme, že v následujících letech uvidíme přílivovou vlnu spolupráce.