Williams pomůže Airbusu s bezpilotními systémy pro ministerstvo obrany

Forma spravující tým F1 Williams a výrobce letadel Airbus podepsali memorandum o vzájemné spolupráci. Cílem této spolupráce bude přenést prvky know-how z formule 1 do světa letectví. Spolupráce společností Williams Advanced Engineering a Airbus se soustředí na ultra-lehké materiály, akumulátory a elektrochemické buňky. To vše ve prospěch programu Zephyr High Altitude Pseudo-Satellite (HAPS). Jedná se o bezpilotní autonomní systém se solárním pohonem s unikátnímu komunikačními a pozorovacími schopnostmi. Dokáže se měsíce pohybovat v nadmořské výšce téměř 20 kilometrů, dvakrát výše než běžný letecký provoz. První prototypy jsou vyráběny pro britské ministerstvo obrany.

Čtěte také: LETADLA BEZ PILOTŮ A OKEN. TAK NEJSPÍŠ BUDE VYPADAT BUDOUCNOST VE VZDUCHU

Williams dokáže využít svého know-how v oblasti lehkých karbonových materiálů nebo výroby akumulátorů pro automobilky či šampionát formule E.

“Velmi si vážíme společnosti Williams, která je proslulá svou schopností a rychlostí představit nové technologie a produkty,” chválila šéfka Airbusu pro bezpilotní systémy Jana Rosenmannová. “Naše inženýři jsou nadšeni příležitostí získat poznatky ze světa formule 1, stejně jako možností podělit se o své vlastní znalosti ze svého oboru solárních systému pro vysoké nadmořské výšky.