Zapomeňte na vysavače. Devízou firmy Dyson budou elektromobily

Vysavače, sušiče rukou nebo ohřívače. To byla donedávna chlouba technologického impéria zakladatele Jamese Dysona a jeho stejnojmenné firmy. Ten nyní hodlá rozšířit nabízený sortiment o elektromobily. Uspěje i s nimi?


Od vysavačů k elektrickým automobilům. Britská společnost Dyson proslula zejména svou vysávací technikou, nicméně nyní se vrhá do zcela jiného odvětví. Pro ni doposud neznámého, kterým jsou elektrické automobily. Produkovat vlastní modely chce přitom v horizontu několika let.

Na zemský povrch podobné informace prosakovaly již delší dobu, nicméně s potvrzením přišel až zakladatel firmy James Dyson loni na podzim. A jeho plány rozhodně nepatří k těm skromnějším. V současné chvíli to vypadá, že jeho společnost chce na trh v dohledné době uvést dva modely. Financial Times minulý týden zároveň reportoval o záměru budoucího rozšíření modelové řady. Tento krok ostatně naznačuje i výše investic, jež se podle deníku údajně vyšplhají až na 2,8 miliardy dolarů.

Finanční podporu přitom společnost vyhlíží i od britské vlády, kterou se svým programem hodlá zaujmout. Od značky Dyson se obecně očekává rychlý pokrok ve vývoji lehkých materiálů a s tím spojeným využitím uhlíkových vláken, jakožto i 3D stereografického tisku. Právě 3D tisk by mohl pomoci při výrobě částí baterií s pevným elektrolytem.

Jejich výhodou je větší místo k uskladnění energie a zároveň tyto akumulátory zkracují proces dobíjení. V důsledku těchto vlastností se zdá být snadnější je uchladit, což přináší další energetický benefit.

V současnosti tuto technologii využívá pouze automobilka Toyota, která ji v příštích deseti letech hodlá do svých vozů ve velké míře nasazovat. V neposlední řadě se hlásí i další automobilky, které rovněž avizují využití těchto akumulátorů. Nejblíže tomu je Porsche, jež se zároveň chystá na svůj vstup do šampionátu formule E, ale i konkurence z BMW.

Čtěte také: 800 KILOMETRŮ ZA MÉNĚ NEŽ MINUTU? NOVÁ BATERIE TO PRÝ DOKÁŽE