Mercedes a McLaren možná vytvoří “super team” formule E

Tým Mercedes EQ Formula E je na konci letošní sezony na odchodu, přestože je úřadujícím mistrem světa. Gen 3 má odstartovat do konce roku 2022 a Mercedes nechce investovat do vývoje nového závodního elektrického pohonu. Společnost s trojcípou hvězdou stále vlastní slot na startovní listině, který ale mohou vrátit. Nicméně by se mohlo jednat o snadné spojení s McLarenem, který o vstupu do FE uvažuje.

Tým aktuálně známý jako Mercedes EQ by mohl závodit v sezoně 2022/23 jako McLaren. Vzhledem k tomu, že Mercedes již ukončil svůj interní program vývoje hnacího ústrojí Gen 3, pokud by tým McLaren převzal operace, musel by najít dodavatele, který by to provedl. V tuto chvíli jsou podle informací k dispozici pouze NIO 333 a Nissan pro zásobování jiného týmu a z nich Nissan dává největší smysl.

Mercedes, který už o víkendu vyhrál první závod, se letos v srpnu stáhne z formule E. Navzdory tomu, že tým již zahájil vývoj hnacího ústrojí Gen 3, vedení společnosti Daimler odhlasovalo ukončení projektu a celou věc vyhodili do šrotu.

Šéf týmu McLaren Zak Brown zpočátku naznačil, že chtěl smlouvu s formulí E podepsat do prosince, ale věci se protahují. Minulý měsíc naznačil, že konečné rozhodnutí padne „pravděpodobně pozdě v prvním čtvrtletí“, tedy do konce března.

McLaren, pod Brownovou kontrolou, se stal docela rušným malým závodním podnikem. Nejen, že společnost rozrostla své operace ve formuli 1 a dostala se zpět do vítězné formy závodů, ale převzala většinový podíl v Arrow Schmidt Peterson Racing v IndyCar a také odstartovala terénní elektrický závodní tým v Extreme E.

Přidání další velké mezinárodní série s otevřenými koly na soupisku by pro tým pravděpodobně bylo proveditelné, protože formule E je mnohem méně náročná na zdroje než F1 nebo IndyCar, ale i tak by muselo mít finanční smysl, aby společnost do toho naskočila.

Šéf týmu Mercedes Formule E Ian James řekl, že je přesvědčen, že tým bude i nadále v seriálu v příští sezoně.

„Vnitřně máme jasno v tom, jak vypadá budoucnost, a je velmi pozitivní, že budeme hrát svou roli i v Gen3 a dalších,” řekl James.

„Z tohoto důvodu je pro mě klíčové, aby ať už je to na komerční, sportovní nebo dodavatelské stránce, s kýmkoli spolupracujeme, že to je ten správný balíček a správné nastavení, abychom zajistili, že pokračuje v tomto duchu.”