Německo plánuje pustit autonomní vozidla do běžného provozu už příští rok!

Němečtí zákonodárci schválili návrh zákona, který by umožnil, aby některá autonomní vozidla narazila na veřejné silnice již v příštím roce. Ale ti, kteří chtějí jízdu bez řidiče na dálnici, si budou muset ještě počkat.

Autobusy bez řidiče a další autonomní vozidla by se brzy mohla dostat do ulic Německa poté, co zákonodárci v dolní komoře parlamentu schválili nová pravidla pro samojízdné automobily. Opatření nyní předchází účinnosti horní komoře nebo parlamentu Bundesrat. Po schválení by se jednalo o první právní rámec na světě pro integraci autonomních vozidel do běžného provozu.

Co bude povoleno? Návrh zákona, který zákonodárci Spolkového sněmu přijali na zasedání, mění dopravní předpisy tak, aby umožňovaly pravidelné používání autonomních vozidel po celém Německu. Návrh zákona se konkrétně týká vozidel s plně autonomními systémy, které spadají do klasifikace „úrovně 4“, kde má počítač plnou kontrolu nad vozem a k jeho ovládání nebo sledování není nutný žádný lidský řidič. Podle ministerstva dopravy byl návrh zákona napsán tak, aby byl co nejpružnější, přičemž nová nařízení nevyžadovala, aby byl v pohotovosti lidský řidič.

„Individuální povolení, výjimky a požadavky, například přítomnost řidiče zajišťujícího bezpečnost, který je vždy připraven zasáhnout, by nebyly nutné,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení. Doposud samořiditelná vozidla vyžadovala zvláštní povolení, v komerčních a průmyslových oblastech značně omezená na „Movers People“.

Počínaje rokem 2022 německá vláda tvrdí, že návrh zákona umožní uvedení do provozu kyvadlových autobusů bez řidiče, jakož i autonomních autobusů veřejné dopravy, které budou jezdit po stanovených trasách. K přepravě zboží by bylo rovněž povoleno autonomní vozidlo a pro automatizované parkování obsluhy by bylo možné použít „vozidla dvojího režimu“.

V běžné dopravě by také mohla být povolena autonomní auta pro širokou veřejnost, ačkoli odborníci odhadují, že bude trvat roky, než se vozidla na trhu usadí.