Toyota se snaží zpomalit rozmach elektrických vozidel

USA pomalu postupuje směrem k přijímání politik, které by na silnice uvedly více elektrických vozidel, ale pro Toyotu to není dost pomalé. Japonská automobilka, která je největší automobilovou společností na světě, tiše lobbovala u tvůrců politik ve Washingtonu, DC, aby odolali nutkání přejít na čistě elektrickou budoucnost-částečně proto, že Toyota při přechodu za tímto průmyslem zaostává.

Podle deníku The New York Times se nejvyšší představitel Toyoty v posledních týdnech setkal s vedoucími kongresu za zavřenými dveřmi, aby se zastal plánů Bidenovy administrativy utratit miliardy dolarů na pobídku k přechodu na elektromobily. Výkonný ředitel Chris Reynolds tvrdil, že hybridy, jako je Toyota Prius, stejně jako vozidla na vodíkové palivové články by také měla být v plánech.

Kromě toho Toyota také tlačí zpět proti politice šetrné k EV prostřednictvím hlavní lobbistické skupiny automobilového průmyslu DC, Aliance pro automobilové inovace. Skupina, která zastupuje hlavní automobilové společnosti a jejich dodavatele a předsedá jí Reynolds, argumentuje proti plánu administrativy Bidena přijmout takzvaný kalifornský kompromis jako oficiální postoj.

V loňském roce uzavřela skupina automobilových společností dohodu o výfukových emisích s Kalifornií, která se snažila stanovit přísnější pravidla než USA jako celek. Za prezidenta Donalda Trumpa se Agentura pro ochranu životního prostředí snažila zbavit Kalifornii své pravomoci stanovovat vlastní emisní normy. Ale za Bidena bylo toto pravidlo obráceno, což Kalifornii a dalším státům umožnilo zavést přísnější standardy.

Toyota, která se postavila na stranu Trumpovy administrativy v jejím boji s Kalifornií, nebyla součástí původního kompromisu. A společnost se postavila proti zásadám příznivým pro EV v Indii a ve své rodné zemi, Japonsku. Úsilí společnosti Toyota v zákulisí zpomalit dynamiku politik EV je vzhledem k jejímu postavení raného osvojitele přepravy poháněné bateriemi překvapující.

S uvedením modelu Toyota Prius v roce 1997 společnost pomohla připravit cestu pro společnost Tesla a dalším tím, že dokázala, že vozidla s alternativním pohonem mohou být nesmírně populární. A v poslední době automobilka odhalila plány na vydání 70 nových modelů do roku 2025, včetně baterií na elektrický pohon, vodíkových palivových článků a plynovo-elektrických hybridů