Volkswagen ID. GTI se odhalí za tři roky

Krátce po odhalení ID. Koncept GTI na IAA Mobility 2023 v Mnichově Volkswagen oznámil, že je již plánována sériová verze.

Generální ředitel Thomas Schäfer řekl Autocaru a Top Gearu, že silniční model bude uveden na trh v roce 2026 a poté se začne prodávat na začátku roku 2027. Vzhledem k tomu, že elektrický hot hatch je ještě roky vzdálený, není mnoho technických specifikací.

Víme, že dostává přední elektronickou uzávěrku diferenciálu upravenou z tradičních GTI a GTI Clubsport. Sériový model by měl mít zhruba stejnou velikost jako koncept, který je dlouhý 4104 milimetrů, široký 1840 mm a vysoký 1499 mm s rozvorem 2600 mm. Showcar v Mnichově je o něco větší ve všech směrech než Polo supermini a přitom zůstává menší než Golf.

ID. Koncept GTI byl představen přesně 48 let po původním Golfu GTI a pro jeho duchovního elektrického nástupce „je již rozhodnuto o sériovém vývoji“. Bude to výkonný hatch s pohonem předních kol, pravděpodobně s výkonem výrazně přes 200 koní, vezmeme-li v úvahu běžný koncept ID.2all, na kterém je GTI založen (platforma MEB Entry), již měl zdravých 223 koní. Běžný elektrický hatch vyjde v roce 2025, takže má smysl ukázat pikantní variantu o rok později.

Je zvláštní, že VW neříká nic o novém logu GTI označeném začátkem tohoto roku písmenem „I“ nahrazeným bleskem.

Elektrické hot hatche jsou již samozřejmostí, relevantními příklady jsou Abarth 500e a MG4 XPower. Renault 5 dostává verzi Alpine a MINI pracuje na elektrickém John Cooper Works.