Amazon si nechal patentovat autonomní vozítko pro doručování

Nový přepravní průmysl je téměř tady. Společnost Amazon Inc. právě požádala o patent na nový systém doručování balíků schopný přepravovat spotřební zboží z primárního dodávkového vozidla k vašim dveřím prostřednictvím robota dodávkového vozidla malé velikosti, který přepravuje zásilky do konečných koncových bodů. Stále bychom ale mohli získat dodávky od létajících dronů.

V posledním desetiletí Amazon a další doručovací služby zkoumaly možnost využití nových technologií pro přepravu balíků ze skladů ke spotřebitelům. Návrhy sahají od dodávek bez řidiče s menšími roboty až po létající drony, které se dopravují přímo vzduchem do vzdušného prostoru zákazníka.

Předpokládalo se, že roboti s elektronickým doručováním jsou levnější alternativou k najímání a zároveň podporou lidí při vykonávání těžké práce. Nový návrh však naznačuje, že společnost Amazon hledá nové řešení doručovací strategie: Ukládá malá a autonomní vozidla ve svých dodávkových vozidlech, která přepraví balíčky do konečných míst odběru.

Nová aplikace bude zahrnovat primární dodávku stále poháněnou lidskými rukama. Nákladní vůz však bude přeplněný technologiemi s důrazem na pomoc autonomním dodávkovým vozidlům, místo aby pomáhal pouze řidiči. Jakmile například dodávka dorazí k domu, palubní technik naskenuje dům a jeho exteriér, aby určil optimální cestu pro menší sekundární vozidlo. Poté se robot sám sveze po rampě, aby se přesunul na ulici, a poté přejde na přední verandu, zatímco dodávka sleduje svou cestu a podle potřeby zasílá aktualizace.

Malý autonomní robot bude také vybaven navigační technikou a kamerami, pomocí nichž bude kromě dalších relevantních dat (jako překážky, nebo šílený pes na dvoře) posílat obrázky zpět do hlavní dodávky.