Čínský startup Byton zbankrotoval

Byton, čínský startup EV, který v roce 2019 odhalil své první vozidlo připravené na výrobu, podal ve své domovské zemi bankrot.

U dvou společností, Nanjing Zhixing New Energy Vehicle Technology Development Co., Ltd., a Nanjing Zhixing Electric Vehicle Co., Ltd., které jsou obě spřízněné s Bytonem, byly minulý měsíc podány konkurzní řízení, což zmařilo naděje na jediné vozidlo společnosti – M-Byte SUV – stále dosahující statusu sériové výroby.

Potíže firmy začaly v roce 2019, ve stejném roce, kdy bylo zcela elektrické SUV odhaleno jako hotový produkt na autosalonu ve Frankfurtu v Německu.

Tehdy se nezdařilo kolo financování vedené čínskou automobilovou skupinou FAW, následovala změna ve vedení a o pár měsíců později Foxconn svou investici zastavil. Další podporovatel, investiční odnož vlády Nanjing, také brzy poté stáhl své financování.

Navíc v roce 2021 byla její hlavní obchodní jednotka, Nanjing Zhixing New Energy Vehicle Technology Development, nucena u soudu zahájit konkurzní řízení.

Předprodukce M-Byte začala v říjnu 2019 v novém výrobním závodě společnosti v Nanjingu v Číně, přičemž firma údajně obdržela více než 50 000 rezervací na vozidlo s nulovými emisemi. Finanční potíže a nedostatek způsobený pandemií však přiměl společnost krátce poté pozastavit výrobu a poté ji v dubnu 2021 znovu spustit.

Byton plánoval, že se stane globální značkou, přičemž první dodávky by měly začít v Číně v polovině roku 2020, poté bude následovat Evropa a Severní Amerika. V Kalifornii dokonce obdržela licence prodejce a distributora, ale zákaznická auta nebyla nikdy odeslána.