Čistí vzduch a jezdí zadarmo. Vodíkové tahače Nikola jsou žádanější než ty od Tesly

Ačkoli vodík v osobní dopravě příliš nepřesvědčil, automobilka Nikola na něm staví svou budoucnost. Pro své zákazníky vyrábí tahače, ke kterým nabízí tankování vodíku zdarma až do nájezdu 1 milionu kilometrů. Objednávky se jen hrnou.

Nikola Tesla. Jméno slavného fyzika operujícího s elektřinou už snad nemůže být snáze zapamatovatelné. Na jeho odkazu totiž vyrostly dvě automobilky s příhodnými jmény – Nikola a Tesla. Zatímco druhá jmenovaná již má své celosvětové renomé, Nikola je teprve na začátku tohoto běhu. Může nicméně v blízké budoucnosti nastat doba, kdy Nikola bude přinejmenším stejně skloňovaným jménem, jako je Tesla. Zde je pár důvodů, proč si to myslet.

Budoucnost nákladní automobilové dopravy se ubírá stejným směrem jako veškerá jiná doprava – směrem razantního snižování emisí dusíku NOx. Právě tato oblast dopravy je vzhledem k velikosti převáženého objemu zboží a v důsledku globalizovaného ekonomického vztahu zemí pro svět zcela zásadní.

Nepřehlédněte: VIDEO: INŽENÝŘI PORSCHE PŘI VÝVOJI MODELU TAYCAN OPISUJÍ OD TESLY

Přechod na bezemisní přepravu proto skýtá zároveň možnost zaujmout na trhu dominantní postavení. Důležité je včas zareagovat. Podobně, jako se to podařilo například Tesle. Ta se podle posledního statického srovnání prodejních čísel elektromobilů dostala do celosvětového vedení.

Úsilí přitom vyvíjí i v oblasti nákladní dopravy, kde si již snad každý vybaví futuristicky vzhlížející tahač Semi. Ale pozor, Tesle v tomto odvětví roste konkurence. Ztělesňuje ji další americká společnost Nikola Motor Company.

Hyundai bude spolu s Fiatem vyvíjet vodíkový pohon

Nikola Motor nicméně sází na jiný přístup – vodíkový pohon. Zajímavostí je, že zatímco u osobních automobilů se vodík příliš neosvědčil, firma se sídlem v Salt Lake City má napilno, neboť její náklaďáky z „předprodeje“ mizí jako rohlíky na krámě. Však považte sami, jen díky předobjednávkám společnost získala 11 miliónů dolarů.

Největším přispěvatelem do kasičky Nikola Motor je v tomto ohledu pivovarnický gigant Anheuser-Busch, který si už koncem dubna letošního roku objednal rovnou 800 vodíkových tahačů. Jen pro zajímavost, u Tesly si pivovarnický koncern před objednal pouhých 40 kusů elektrického Semi.

Nabízí se i možné vysvětlení této neúměrnosti. Nikola Motor, podobně jako Tesla, staví po celých Spojených státech a Kanadě vodíkové stanice a svým zákazníkům nabízí tankování zdarma až do 1 milionu ujetých mil. Zdá se to neuvěřitelné, ale je tomu skutečně tak.

Zdroj: Nikola Motor

A pro ty, co to s naší planetou myslí skutečně vážně, nabízí firma ještě další přesvědčivý argument. Podle vlastního příspěvku na sociálních sítích, budou tahače Nikola schopny čistit vzduch.

„Proč máme tolik rádi vodík? Flotila tahačů Nikola se jednoho dne stane jednou z největších čističek vzduchu v USA. Představte si 500 000 nákladních vozů Nikola jak projíždí největšími městy USA, kde nasávají znečištěný vzduch a nevypouští nic jiného, než čistou vodu,“ stojí ve zmiňovaném příspěvku.

Automobilka prozatím operuje jen v rámci USA, nicméně pomalu se přesouvá i do Evropy. Pro zdejší trh je určený tahač Tre a před objednávky již byly zahájeny před světovou premiérou, která je naplánována na 16. dubna ve Phoenixu.

Napsat komentář