FIA a Formule E pracují na odstranění šikan za startovní rovinkou

V sezoně 2018/19 došlo k mnoha nehodám, když se jezdci nevešli do úzkých šikan, což následně vyústilo v neřízený chaos. Aby se tomu v nadcházejícím ročníku předešlo, tak Mezinárodní automobilová federace společně s vedením formule E pracuje na odstranění inkriminovaných zatáček.

“Pracujeme na odstranění takových šikan pro nadcházející sezonu,” potvrdil ředitel závodů Scott Elkins, jehož slova cituje portál motorsport-total.com a připouští, že šikana za cílovou rovinkou není zrovna šťastné řešení: “Mít je jakožto první zatáčku je špatný nápad.”

“Problémem je charakteristika tratí. Na některých okruzích je mezi startovní a cílovou rovinkou mezera, což nazýváme nulté kolo. Je to kvůli pravidlům.” Právě nehoda během ePrix ve Švýcarsku v onom “nultém kole” vyvolala velký rozruch. “V Bernu jsme pro ni museli najít jiné místo, stejně tak v Paříži. Na stálých tratích je to díky vjezdu a výjezdu z boxů snadné.”

Pořadí při restartu závodu nebylo fér, rozčilují se jezdci

V pravidlech stojí, že cílová rovinka musí být mezi čárou pro safety car a vjezdem a výjezdem z boxů. “Abychom mohli závod odstartovat, musíme ji umístit někam jinak. Například v Bernu jsme na to museli zareagovat, protože jsou mezi první a druhou čárou pro safety car zatáčky. Je to problém městských okruhů. Není snadné se držet pravidel, které jsou předepsány.”

Zástupce šéfa formule E Alejandra Agaga, Alberto Longo tvrdí, že je jejich cílem problematické šikany zcela odstranit: “FIA homologuje trati, když je udělaná studie o městě. Musíme na tom pracovat ještě lépe, aby nevznikaly takovéto nepřírodní šikany a nezpůsobovaly červené vlajky nebo přerušení závodu.”