Kia chystá nový “Automode”, jenž přinese autonomní řízení

Stejně jako Hyundai včera oznámila Kia na svém Investor Day 2022 plán elektrifikace, v němž slíbila, že do roku 2027 bude mít 14 plně elektrických modelů a do roku 2030 prodá 1,2 milionu elektromobilů. Také odhalila, že její SUV EV9, představené v koncepční podobě naposledy listopadu na autosalonu v LA bude jako první používat technologii autonomního řízení, kterou nazývá „Automode“.

Plán Kia staví na své vývojové strategii „Plan S“ oznámené na začátku roku 2021, která zahrnovala novou značku a plán představit sedm elektromobilů do roku 2027. Nyní společnost plánuje tento počet zdvojnásobit, přičemž do roku 2027 bude k dispozici 14 modelů BEV (bateriových elektrických vozidel). a celkový prodej EV 1,2 milionu do roku 2030. Předpokládá se také, že do roku 2030 bude prodávat 4 miliony vozidel ročně, takže elektromobily by z toho tvořily něco málo přes čtvrtinu — zatímco automobilky jako Mercedes-Benz plánují do roku 2030 prodávat pouze BEV.

Strategie je stále ambiciózní, protože letos začíná s prodejem 160 000 BEV a plánuje tento nárůst pětkrát navýšit na 807 000 kusů v roce 2026 a 1,2 milionu do roku 2030. Aby Kia dosáhla těchto cílů, představí nejméně dvě nová elektrická vozidla za rok. rok. Pár z nich budou elektrické pickupy, včetně speciálního elektrického pickupu a strategického modelu pro rozvíjející se trhy.

V blízké budoucnosti Kia plánuje uvést na trh svůj vlajkový elektrický vůz, SUV EV9, do roku 2023. Koncepční verze, kterou představila minulý rok, měla hranaté linie ve stylu Range Rover, masivní 27palcový displej a třmen podobný Tesle. místo volantu. Kia nyní říká, že bude asi 5 metrů dlouhý, zrychlí na 100 km/h za pět sekund a ujede 540 km na jedno nabití – a zároveň vám poskytne dalších 100 km dojezdu s pouhými šesti minut nabíjení.

EV9 také poprvé nabídne služby over-the-air (OTA) a feature-on-demand (FoD), které majitelům umožní snadno aktualizovat software jejich vozu. „Navíc to bude první model, který bude vybaven pokročilou technologií autonomního řízení Kia AutoMode,“ uvedl automobil. Automode se poté „rychle rozšíří“ do celé své řady.

Možná se ptáte, co je Automode? Zatím víme jen to, že jde o „řadu technologií autonomního řízení“, která bude zahrnovat funkci „Highway Driving Pilot“, která funguje sama bez zásahu řidiče na dálničních úsecích. S rozvojem technologie se bude také zlepšovat prostřednictvím bezdrátových aktualizací. Zní to jako minimálně úroveň 3 samořízení, něco, co je stále k dispozici pouze u několika výrobců automobilů, takže uvidíme, jak to s Kiou bude.