Metanol jako budoucnost automobilismu? Roland Gumpert představuje Nathalii “first edition”

Automobilka Roland Gumpert odhalila model Nathalie, který je “first edition” produkčního vozu.

Aktuálně představená verze obsahuje palivový článek s metanolem o výkonu 15 kW, který nepřetržitě vyrábí vodík z methanolu a generuje tak elektřinu. To umožňuje cestování po městech a na venkovských silnicích téměř bez použití záložní baterie. Energetická kapacita celého systému skládajícího se z metanolového článku s 65l nádržkou a vyrovnávací baterií je 190 kWh. Zrychlení z 0 na 100 za 2,5 sekundy s maximální rychlostí 300 km/h zásluhou dvou dvourychlostních převodovek.

Nathalie je tankována jako konvenční auta za tři minuty a s nejjednodušší infrastrukturou. Typicky pro Gumperta, který dříve pracoval u Audi, je toto vozidlo samozřejmě připraveno na závodní dráhu. Vůz je vybaven ochranou klecí, kterou schválila FIA a Nathalie má pohon čtyř kol.

„Byla to moje myšlenka na elektrický vůz, který by se nezastavil, když je baterie prázdná. Dnes představujeme první sériově vyráběné vozidlo na světě s metanolovým palivovým článkem, který je nezávislý na nabíjecích stanicích nebo speciálních čerpacích stanicích pro vodík,“ říká generální ředitel Roland Gumpert.

Nathalie “First Edition” je speciální edice u příležitosti uvedení produktu na trh. Vozidla přicházejí na světový trh za cenu 407 000 euro (přibližně 11 000 000 korun) a budou k dispozici od první poloviny roku 2021.